Temat zalegalizowania aborcji na życzenie od lat budzi w Polsce kontrowersje i skłania do nieustannej dyskusji. Staje się kartą przetargową w rozgrywkach politycznych.
Co o aborcji mówi prawo
W Polsce wykonanie aborcji w innych niż przewidzianych ustawą przypadkach, w myśl art. 152 §1 Kodeksu Karnego stanowi przestępstwo zagrożone karą pozbawienia wolności do lat 3.
Polskie prawodawstwo ogranicza możliwość wykonania aborcji do określonych ustawowo przypadków, gdy:
- ciąża zagraża zdrowiu lub życiu kobiety (bez ograniczeń czasowych)
- badania prenatalne wykazały ciężkie i nieodwracalne upośledzenia płodu lub istnienie nieuleczalnej choroby zagrażającej jego życiu (możliwe do chwili, gdy płód nie jest jeszcze zdolny do życia poza organizmem matki)
- ciąża powstałą w wyniku przestępstwa (jednak w tej sytuacji usunięcie ciąży możliwe jest tylko do 12 tygodnia)
Ustawodawca nie przewiduje żadnych odstępstw ani możliwości, aby kobieta mogła zdecydować się na aborcje z innych przyczyn niż wskazane.
Powodów dla których kobiety usuwają ciąże jest znacznie więcej, jako główne wymieniane są:
- powody osobiste (kobieta czuje się za młoda lub za stara na dziecko, studiuje, nie ma w danej chwili ochoty na zostanie matką, uważa swoją rodzinę za kompletną, kobieta jest samotna i nie ma partnera)
- ekonomiczne – trudna sytuacja materialna i finansowa, kobieta prowadząca samotnie gospodarstwo domowe
- problemy rodzinne, małżeńskie lub w relacji między partnerami
Mój brzuch, moja sprawa?
Organizacje kobiece aktywnie walczą o prawo kobiet do samodzielnego decydowania o usunięciu dziecka. Wśród wielu argumentów często pada również ten, że gdy kobieta nie chce poczętego dziecka i jest gotowa poddać się zabiegowi aborcji zrobi to bez względy na to czy będzie prawnie dozwolone. Jak powszechnie wiadomo można znaleźć lekarza, który wbrew obowiązującemu prawu podejmie się tego zabiegu. Więc może lepiej byłoby żeby doszło do tego w odpowiednich warunkach sanitarnych, pod fachową opieką, jaką może zapewnić szpital?
Polki chcąc usunąć ciążę szukają możliwości, jakie daje w tym zakresie „podziemie aborcyjne” gdzie często zabieg odbywa się w nieodpowiednich warunkach. Kobieta pozbawiona jest opieki zarówno pod względem powikłań i skutków jakie może taki zabieg za sobą nieść jak i odpowiedniej opieki psychologicznej.
Frauenklinik otwarta dla Polek
Dla szczecinianek sytuacja wygląda zupełnie inaczej. Z racji położenia geograficznego Szczecina rygorystyczne zasady polskiej ustawy antyaborcyjnej nie trudno jest ominąć. Aborcja możliwa jest w niedalekim Schwedt ok. 30 km od polskiej granicy. Prawo niemieckie nie przewiduje kary za dokonanie aborcji w pierwszym trymestrze ciąży, jeżeli kobieta skorzystała z odpowiednich konsultacji, zabieg został wykonany przez lekarza i pomiędzy konsultacją a zabiegiem zachowano odstęp co najmniej 3 dni. Z racji tej regulacji prawnej aborcja dokonywana jest w warunkach szpitalnych, pod profesjonalną opieką jak przy każdym innym zabiegu medycznym.
Polki mogą bez przeszkód poddać się tam zabiegowi usunięcia dziecka. Obowiązuje je tylko wskazana powyżej procedura prawna. Oznacza to, że zabieg musi być poprzedzony rozmową z psychologiem, jednak jeżeli ktoś nie mówi po niemiecku za dodatkową opłatą 25 euro skorzystać można z pomocy tłumacza. Koszt samego zabiegu to 400 euro.
Nie trudno znaleźć jest w Internecie dokładny adres Kliniki i wszystkie informacje jakich może potrzebować Polka decydujące się poddać takiemu zabiegowi w Niemczech. Szpitale wykonujące zabiegi przerwania ciąży reklamuje m.in. międzynarodowa fundacja Kobiety na Falach, która od wielu lat walczy o zalegalizowanie aborcji w Polsce. Zainteresowanie kobiet z naszego kraju jest tak duże, że szpital w Schwedt uruchomił nawet specjalną infolinię w języku polskim. Dzwoniąc tam dowiedzieć się można jak przebiega zabieg , że jest legalny i bezpieczny oraz uzyskać odpowiedz na wszystkie pytania nurtujące kobietę decydującą się na usunięcie dziecka.
Możliwość poddania się aborcji w Schwedt jest jednym z najczęściej polecanych przez zwolenników aborcji sposobów na ominięcie polskiego antyaborcyjnego prawa. Natomiast łatwość dostępu do zabiegu powoduje, że coraz więcej Polek wybiera tą właśnie drogę decydując się na usunięcie niechcianej ciąży. Federacja na Rzecz Kobiet i Planowania Rodziny szacuje, że na turystykę aborcyjną decyduje się rocznie kilka tysięcy Polek.
Kiedy brak alternatywy
Należy podkreślić, iż decyzja o aborcji jest zawsze wyborem dramatycznym. Niemniej temat usuwania ciąży jest w Polsce często źródłem hipokryzji. Często ci sami ludzie, którzy głośno protestują przeciw aborcji, w praktyce zachowują się proaborcyjnie. Bo czy potępiane przez społeczeństwo zachodzących w ciąże kobiet, nieprzestrzeganie ich praw jako ciężarnych, niedostateczna pomoc socjalna, nie są czynnikami skłaniającymi kobiety do decyzji o usunięciu dziecka?
Należy odpowiedzieć sobie na pytanie jak wiele kobiet zdecydowałoby się na tak drastyczny krok wiedząc, że mimo, że dziecko nie było planowane to nie będą szykanowane przez otoczenie, pracodawca będzie przestrzegał ich praw i przywilejów oraz będą w stanie z pomocą państwa utrzymać dziecko po urodzeniu? Tym sposobem każdy z nas ma wpływ na zmniejszenie liczby zdesperowanych kobiet decydujących się na ten krok.
Komentarze
8