Zjechali Polskę od Sudetów aż po Bałtyk, poszukując najciekawszych obiektów wybudowanych w naszym kraju w ciągu ostatnich lat. Wśród kilkudziesięciu wybitnych realizacji nie mogło zabraknąć budynków ze Szczecina. Wszystkie będzie można bliżej poznać, oglądając drugi sezon dokumentalnego cyklu „Księga Przestrzeni”, emitowanego w piątki i soboty na antenie TVP Kultura.
W programie omawiane będą zarówno wyjątkowe budynki szczególnego przeznaczenia, tj. teatry, muzea czy filharmonie, jak i obiekty "tła", czyli budynki mieszkalne, biurowe, związane ze służbą zdrowia czy administracją. Jak zapowiadają twórcy dokumentu, obiekty słynne i nagradzane oraz te znane wyłącznie specjalistom.
W nowych odcinkach „Księgi Przestrzeni” wypowiadać się będą architekci z uznanych pracowni (m.in. JEMS, KWK Promes, Maćków, Konior, Bulanda i Mucha, Arch-Deco, HS99) oraz przedstawiciele młodych zespołów (m.in. Ultra, FAAB, Vostok).
Celem programu jest pokazywanie piękna architektury i objaśnianie widzom jej form. Emisja „Księgi Przestrzeni” w piątki o 19.20 i soboty (powtórka) około 12.40.
Tematy kolejnych odcinków:
1. Te, co grają i śpiewają - Filharmonie, sale koncertowe
2. Adresy jakich mało - Apartamenty i zespoły apartamentów
3. Cegły historyczne, polityczny beton - Muzea
4. Chałupa do pracy - Biurowce
5. Spektakl, event, widowisko - Teatry, obiekty związane z teatrem, centra kongresowe
6. Dachy opiekuńcze - Budynki związane z medycyną, opieką i hotelarstwem
7. Wysokie mury - Ratusze, sądy, siedziby spółek skarbu państwa
8. Blokowisko XXI wieku - Domy mieszkalne i zespoły mieszkaniowe
9. Metr na głowę studenta - Budynki akademickie
10. Przy ulicach mniejszych miast - Budynki i przestrzenie publiczne małych miast
Komentarze
1