Podsumowując Międzynarodowy Rok Astronomii, Uniwersytet Szczeciński zaprasza na wykład o odkryciu grobu tego, który „wstrzymał Słońce, ruszył Ziemię”. O badaniach nad odtworzeniem wizerunku Kopernika opowie prof. Karol Piasecki – antropolog z Uniwersytetu Szczecińskiego.
Wykład otwarty
Wykład
zatytułowany Odkrycie grobu Mikołaja
Kopernika, który wygłosi
dr hab. Karol Piasecki, prof. US – kierownik Katedry Etnologii i Antropologii
Kulturowej Uniwersytetu Szczecińskiego, jest kolejnym spotkaniem w cyklu
wykładów otwartych Polskiego Towarzystwa Fizycznego Oddział Szczeciński.
Badania antropologiczne
Jednym z najciekawszych odkryć archeologicznych ostatnich lat w Polsce było odnalezienie we fromborskiej katedrze czaszki Mikołaja Kopernika.Prof. Piasecki przeprowadził badania antropologiczne, które wskazały, że prowadzona cztery lata temu ekspedycja kierowana przez prof. Jerzego Gąssowskiego z Akademii Humanistycznej w Pułtusku faktycznie odnalazła pod posadzką katedry fromborskiej poszukiwany od dawna grób Mikołaja Kopernika.
Kilka słów o prof. Piaseckim
Prof. Piasecki specjalizuje się w antropologii: ogólnej, historycznej i kulturowej, ponadto w: kraniologii, etnologii, socjologii, ornitologii i archeologii. Jego pasją są podróże i fotografia przyrodnicza. Brał udział w ponad 30 ekspedycjach naukowych w Polsce oraz Federacji Rosyjskiej, Syrii, Libanie, Egipcie, Sudanie, Ekwadorze, Peru i Boliwii. Uczestniczył w odkryciu i identyfikacja szczątków Mikołaja Kopernika. W 2002 roku Profesor objął na Uniwersytecie Szczecińskim stanowisko kierownika Zakładu Antropologii Społecznej Instytutu Socjologii; obecnie kieruje Katedrą Etnologii i Antropologii Kulturowej US.
Wykład prof. Karola Piaseckiego odbędzie się w poniedziałek, 7 grudnia 2009 o godz. 17.00 w auli Wydziału Matematyczno – Fizycznego Uniwersytetu Szczecińskiego przy ul. Wielkopolskiej 15 w Szczecinie.
Komentarze
0