Tegoroczne Urodziny Miasta obchodzić będziemy nie tylko 5 lipca, ale już kilka dni wcześniej. Będą pokazy historyczne, spektakle, koncerty i oczywiście wielki tort dla mieszkańców.

 wykonawcyJak Szczecin stał się polski: historii krótkie przypomnienie

25 kwietnia 1945 roku miasto opuścił ostatni Gauleiter Szczecina i Pomorza Schwede-Coburg. 26 kwietnia Szczecin został zdobyty przez sowiecką 65 Armię. Na czele Tymczasowego Zarządu Miasta stanął inż. Piotr Zaremba, wyznaczony przez władze na urząd prezydenta miasta. W tym czasie w Szczecinie znajdowało się zaledwie około 200 Polaków oraz około 6 tys. Niemców, których zgromadzono w dzielnicy Niebuszewo. Do oficjalnego przekazania Szczecina Polakom doszło dopiero 5 lipca o godz. 18. W bibliotece na drugim piętrze gmachu przy Jasnych Błoniach, przy długim stole zasiedli naprzeciw siebie zarządy polski i niemiecki. Ustalono, że zgodnie z poleceniem władz radzieckich niemiecki zarząd musi opuścić miasto. Szczecin znalazł się w końcu po polskiej stronie, pomimo że w mieście znajdowało się zaledwie 1,6 tys. Polaków. Tym samym obie ważne dla naszego regionu daty, 26 kwietnia i 5 lipca, świadczą o jednym i tym samym: Szczecin nie został wyzwolony ani zdobyty - stał się polski.      

Chopin na początek
1 lipca w Studiu S-1 Polskiego Radia Szczecin o godz. 19.00 odbędzie się koncert „Obchodzimy Urodziny – Szczecin Świętuje 5 Lipca”.
Utwory Fryderyka Chopina w aranżacji Miłosza Wosko wykona Orkiestra Kameralna Baltic Neopolis Orchestra oraz goście.

Święto także dla najmłodszych
Z okazji 65. rocznicy przekazania władzy nad Szczecinem Administracji Polskiej Teatr Współczesny przygotował premierę spektaklu Magdy Fertacz pt. „Białe Baloniki”. Sztuka dla młodych widzów jest opowieścią o podróży, dojrzewaniu, ludzkich niedoskonałościach oraz sile odwagi i wytrwałości. Przedstawienie odbędzie się w piątek, 2 lipca. Specjalny program, z myślą o najmłodszych, przygotował również Teatr Lalek „Pleciuga”. O godz. 11.00 na terenie skweru przy teatrze odbędzie się spektakl plenerowy Rudolfa Herfurtnera „Szpak Fryderyk”. To tylko niektóre propozycje…

Bitwa pod Grunwaldem, urodzinowy tort, Filipinki, Silski i Hey
Główne uroczystości z okazji Urodzin Szczecina odbędą się w sobotę, 3 lipca. O godz. 15.00 rozpocznie się inscenizacja Bitwy pod Grunwaldem. Rycerze wyruszą z placu Grunwaldzkiego do Urzędu Miasta, gdzie z rąk prezydenta Piotra Krzystka odbiorą „glejt”, który zostanie przekazany przed bitwą. Po dotarciu na Jasne Błonia kilkunastu rycerzy stoczy pojedynki indywidualne i grupowe.

Oczywiście nie zabraknie także słodkiego poczęstunku. Wielki urodzinowy tort pokrojony zostanie o godz. 18.00. Koncert z okazji Urodzin Szczecina odbędzie się na plenerowej scenie „Klubu Skolwin” (ul. Stołczyńska 163). Zagrają wykonawcy, których korzenie sięgają naszego miasta. Koncert składać się będzie z utworów ( H.Majdaniec, M.Silskiego, Firebirds, Hey, Filipinek, After Blues, Pogodno) na nowo zaaranżowanych przez Szymona Orłowskiego.

Powrót do przeszłości
W niedzielę (4 lipca) ulica 5 Lipca na odcinku od pl. Szarych Szeregów do ul. Bolesława Śmiałego, zmieni się nie do poznania. Będą żołnierze Wojska Polskiego z 1945 r. i cywile ubrani zgodnie z ówczesnymi standardami. Zobaczymy oryginalną broń i zabytkowe pojazdy. Dla mieszkańców przygotowano również reprinty pierwszego wydania „Kuriera Szczecińskiego” i wojskowa grochówkę.

Nowi Ambasadorzy Szczecina- uroczyste zakończenie
Po weekendzie pełnym wrażeń, z okazji Urodzin Szczecina odbędą się jeszcze dwa wydarzenia – złożenie wieńców pod Pomnikiem Czynu Polaków oraz Uroczysta Sesja Rady Miasta, podczas której oficjalnie uhonorowani zostaną nowi Ambasadorzy Szczecina. Tytuł przyznany zostanie pisarce Indze Iwasiów oraz Romanowi Czejarkowi – dziennikarzowi, publicyście i miłośnikowi historii Szczecina.

Szczegóły obchodów Urodzin w kalendarzu wydarzeń.