W 2009 r. ma rozpocząć działalność Zachodniopomorski Instytut Sztuki Filmowej oraz Zachodniopomorski Fundusz Filmowy. Koordynatorem tego projektu jest Bartosz Wójcik znany m.in. z prowadzenia Stowarzyszenia OFFicyna oraz współorganizowania Europejskiego Festiwalu Filmów Dokumentalnych dokumentART.
Regionalne Fundusze Filmowe
Bartosz Wójcik w opracowaniu Zachodniopomorski Instytut Sztuki Filmowej. Projekt samorządowej instytucji kultury pisze, że w Polsce przed II wojną światową przemysł filmowy znajdował się głównie w rękach prywatnych, natomiast po wojnie aż do roku 1989 był zarządzany centralnie przez państwo. Obecnie instytucje publiczne również odgrywają ważną rolę w dziedzinie filmu, jako że posiadają większe polskie wytwórnie filmowe i finansują większość produkcji. Co prawda, powstają prywatne firmy producenckie, lecz ich działalność jest niewielka. Z tego powodu rząd oraz organizacje wspierające rozwój kinematografii dążą do decentralizacji produkcji filmowej. W tym celu utworzono w 2005 r. Polski Instytut Sztuki Filmowej, jak i zaczęto czerpać dobre wzorce z zachodniej Europy, na terenie której od dawna działa ponad sto regionalnych funduszy filmowych.
Pierwszy regionalny fundusz filmowy powstał w 2007 roku w Łodzi, następnie utworzono siedem kolejnych, a w kolejce do zaistnienia czekają cztery. O fundusz stara się także województwo zachodniopomorskie, które reprezentuje w tych działaniach Urząd Marszałkowski Województwa Zachodniopomorskiego wraz z miastem Szczecinem i Koszalinem.
Szczecińska wizja
Powstałe dotychczas w Polsce regionalne fundusze filmowe działają na podstawie ogłaszanego przez miasto otwartego konkursu ofert (czyli bez powoływania nowej organizacji) lub też za pomocą dołączenie budżetu regionalnego funduszu filmowego do istniejącej dużej instytucji zajmującej się rozpowszechnianiem i dystrybucją filmów.
W Szczecinie nie ma takiej instytucji, przy której fundusz mógłby się pomieścić – twierdzi Bartosz Wójcik. Dlatego planowane jest powstanie Zachodniopomorskiego Funduszu Filmowego przy Zachodniopomorskim Instytucie Sztuki Filmowej. ZISF miałby być samorządową instytucją kultury prowadzoną przez Urząd Marszałkowski Województwa Zachodniopomorskiego oraz miasta Szczecin i Koszalin.
Cele ZISF i Regionalnego Funduszu Filmowego
ZISF oraz RFF będą wspierały kinematografię na terenie całego województwa. Według projektu B. Wójcika będzie to polegać na: generacji działalności filmowej i okołofilmowej w regionie; generacji środków finansowych na działalność filmową i okołofilmową, co zwiększy także styk kultury i gospodarki oraz na wsparciu produkcji filmowej.
W 2009 roku budżet tego przedsięwzięcia ma wynieść 800 000 PLN, przy czym połowę tej kwoty wyłoży Urząd Marszałkowski Województwa Zachodniopomorskiego, a po 200 000 PLN miasta Szczecin i Koszalin.
Wsparcie filmów
ZISF będzie posiadać Film Commission. Pod tą enigmatyczną nazwą kryje się koncepcja stworzenia warunków i procedur sprzyjających produkcji filmowej, takich jak wyposażenie planu zdjęciowego, zamknięcie pasa ruchu, informacja o dostępnej infrastrukturze nadającej się do filmowania. Wytypowane osoby – po jednej z: Urzędu Marszałkowskiego, Koszalina, Szczecina - prowadzić będą, we współpracy z ZISF’em, formalne procedury produkcji filmowej w regionie.
Kolejnym elementem związanym ze ZISF’em będzie RFF, którego zadaniem będzie wsparcie filmów fabularnych i dokumentalnych o tematyce związanej z regionem lub akcji rozgrywającej się na jego obszarze. RFF będzie finansował także program „Kuźnia” mający na celu wspieranie młodych twórców filmowych i dążenie do rozbudzenia mody na twórczość filmową.
ZISF będzie oferował archiwum lokacji oraz bazę działalności filmowej i okołofilmowej. W ich ramach prowadzona będzie dokumentacja miejsc, które mogą „zagrać” w filmach oraz nastąpi rozbudowa bazy działalności filmowej – firm producenckich, castingowych, hotelarskich, fryzjerskich itd. Ma działać również studyjne kino cyfrowe nowej generacji (w tej roli najprawdopodobniej: Kino Zamek) prezentujące repertuar przedpołudniowy – edukacyjny oraz wieczorny z nowymi i starymi ambitnymi produkcjami, jak i działami poszerzającymi definicję kina (np. operami, koncertami czy… grami RPG).
Kontrowersje
Siedziba kina Zachodniopomorskiego Instytutu Sztuki Filmowej nie została jeszcze ostatecznie wybrana i zatwierdzona. Bartosz Wójcik proponował, by było nią Kino Pałacowe działające przy Pałacu Młodzieży (który nota bene został niedawno przeniesiony na al. Piastów, co też może budzić wątpliwości i kontrowersje). Niestety, władze miasta nie chcą zgodzić się na tą propozycję. Niestety – ponieważ pomniejszanie liczby kin w mieście jest bardzo niekorzystne, zwłaszcza jeśli chodzi o prestiżowe kina studyjne. Jak widać, brak rozwagi władz ciężko uleczyć. Proponowane przez nie Kino Zamkowe, nie chce zrezygnować ze swojej autonomii i oddać na siedzibę ZISF sali, w której działa teatr dla dzieci – Teatr dla Okruszków.
Działać
Pomimo kilku wątpliwości, powstanie samorządowej instytucji kultury jest dla naszego województwa bardzo korzystne. Wpłynie ono na rozwój społeczeństwa i promocję regionu. Najważniejszym zadaniem obecnie jest dobre przemyślenie całego projektu, współtworzenie go wraz ze wszystkimi działaczami i znawcami filmu oraz kultury, jak i informowanie i zachęcanie do działania mieszkańców Zachodniopomorskiego.
Komentarze
1