Futbol amerykański w Polsce? -Tak. Futbol amerykański w Szczecinie? -Już nie. Zespół Husarii został przeniesiony do Gryfina w drugiej połowie kwietnia tego roku. Czy to aby na pewno dobra decyzja?
Przyciągający najwięcej osób przed telewizory sport w Ameryce, coraz prężniej ewoluuje w Polsce. Po trzyletnim, intensywnym rozwoju futbolu amerykańskiego w naszym kraju, zdążyła się już ukształtować nawet druga liga. Ten dalej nieco egzotyczny sport, potrzebuje jednak wsparcia ze strony swoich miast. Niewystarczający jego wkład, może skutkować decyzją drużyny o przeniesieniu do miasta bardziej otwartego na innowacyjność.
Były szczeciński klub stracił poparcie radnych i postanowił skorzystać z pomocy oddalonego o 30 kilometrów Gryfina. Boisko należące do zespołu Energetyka, sprzyja husarzom i wyraźnie buduje morale drużyny - mającej nadal szanse na występy w fazie Play-Off. W Gryfinie, Husaria, rozegrała dotychczas trzy mecze.
Zarówno w Stanach Zjednoczonych, jak i krajach europejskich, rozgrywki Play-Off (rozpoczynane po rundzie ligi zasadniczej) charakteryzują się większą walką o zwycięstwo, a także zwiększeniem oglądalności spotkań, co sprzyja z kolei na rozgłos drużyn i większą gammę sponsorów, którzy pomogliby w zakupie profesjonalnych akcesoriów treningowych.
Miasto Szczecin zrezygnowało z walki o utrzymanie drużyny w swoim mieście. Teraz, szansę na utworzenie potężnej formacji futbolistów otrzymuje Gryfino. Amerykańska atmosfera może zacząć się udzielać, gdy team zdobędzie fazę pucharową. Gryfiński stadion potrzebuje przebudowy trybun i większej liczby miejsc dla kibiców.
Jeśli Husaria wykona swoje zadanie, być może zostaną postawione także specjalne bramki do gry w futbol, miasto dofinansuje resztę potrzebnego ekwipunku, a Gryfino stanie się jednym z głównych ośrodków futbolu amerykańskiego w Polsce. Takie zakończenie postawiłoby twierdzę husarzy na dobrej pozycji w kolejnych sezonach. Czy tak będzie ? Wszystko idzie w dobrym kierunku, lecz wtedy dla Szczecina pozostałby tylko czysty niesmak.
Komentarze
5