Taki jest plan, ale nie jest jeszcze pewne, kiedy wodorowy autobus miałby trafić do Szczecina. Jak mówił w kuluarach konferencji „H2Szczecin” zastępca prezydenta Szczecina Michał Przepiera, rozmowy są zaawansowane i Grupa Polsat, która poza stacjami telewizyjnymi zajmuje się energetyką, jest chętna do współpracy z zachodniopomorskimi samorządami.


Szczecin będzie testować Neso Busa? Prezydent Przepiera: „Trwają rozmowy”

Grupa Polsat Plus od dawna zaangażowana jest w energetykę i ochronę środowiska. Stacja prowadzi między innymi fundację Czysta Polska i współpracuje z samorządowcami w kwestiach energetyki i zielonej energii. W maju grupa medialno-energetyczna zaprezentowała Neso Busa, czyli autobus zasilany wodorem. Obecnie jest on testowany przez Warszawę.

Czy pojazd trafi do Szczecina? Nie wiadomo. W kuluarach konferencji „H2Szczecin – wodór napędem regionu” zastępca prezydenta Szczecina Michał Przepiera mówił o „trwających rozmowach”.

– W zakresie gospodarki wodorowej i rewolucji energetycznej jestem zainteresowany współpracą z każdym podmiotem. Razem z panią prezydent Anną Szotkowską jesteśmy po rozmowach z Grupą Polsat i szykują się pewne przedsięwzięcia – zdradził Michał Przepiera. – Prototyp autobusu wodorowego przechodzi z fazy prototypowej do produkcyjnej i trwają testy w samorządach. Interesują nas autobusy o napędzie wodorowym, ale zaznaczę, że wszelkie zakupy uzależnione będą od pozyskiwania pieniędzy z KPO i Unii Europejskiej – podkreślił, dodając: – Szczecin jest do dyspozycji, jesteśmy zainteresowani współpracą, naszym celem jest i ekonomia, i ekologia.

Neso Bus to polski autobus wodorowy wyprodukowany przez polskich konstruktorów. Podczas prezentacji przedstawiciele Grupy Polsat Plus mówili, że pojazd ładuje się w kwadrans oraz zasysa brudne powietrze, wypuszczając czyste. W tej chwili powstaje 15 prototypów, w przyszłym roku przewidziano budowę 35 pojazdów. Autobus przez kilka tygodni testowany będzie na ulicach Warszawy, a potem w innych miastach w Polsce. 

Szczecin w tym tygodniu był „wodorową stolicą Polski”

W tym tygodniu Szczecin stał się „wodorową stolicą Polski”. W poniedziałek minister środowiska i klimatu Anna Moskwa podpisała list intencyjny w sprawie utworzenia Zachodniopomorskiej Doliny Wodorowej. Interesariuszami listu były szczecińskie uczelnie. Liderem projektu będzie Zachodniopomorski Uniwersytet Technologiczny.

Natomiast w środę w Szczecinie odbyła się konferencja „H2Szczecin – wodór napędem regionu”. Dyskusje toczyły się w czterech panelach. Jeden dotyczył właśnie doliny wodorowej, a pozostałe kupiały się na kwestiach naukowych, samorządowych oraz gospodarczych.

– Frekwencja i zainteresowanie przerosło nasze oczekiwania. Uważam, że to duży sukces merytoryczny, bo eksperci i paneliści bardzo szczegółowo i praktycznie mówili o wodorze jako pierwiastku będącym przyszłością dla energetyki. Jesteśmy liderem w produkcji wodoru szarego i mamy wielkie możliwości produkcji wodoru zielonego jako lider OZE. Musimy wykorzystać zaangażowanie przedsiębiorców i samorządowców oraz wiedzę naukowców. To może sprawić, że będziemy doliną wodorową numer 1 w całej Polsce – mówiła prof. Marzena Frankowska, organizatorka wydarzenia.

Konferencję „H2Szczecin” zorganizował klaster Metalika dla Przemysłu przy wsparciu Uniwersytetu Szczecińskiego, Banku Gospodarstwa Krajowego oraz Urzędu Marszałkowskiego Województwa Zachodniopomorskiego.