wystawy dla dzieci

Szancer, wyobraź sobie!

fot. materiały prasowe

Zobacz na mapie
Gdzie?
Kiedy?
Środa, 26.01.2022
O której godzinie?
09:50
Do kiedy?
Niedziela, 03.04.2022
Do której godziny?
18:00
Za ile?
4/6 zł
Opis wydarzenia
Nowa wystawa, magiczna w zamkowych przestrzeniach. Ekspozycja zaprasza do świata twórczości wybitnego ilustratora, Jana Marcina Szancera, na którego rysunkach wychowały się pokolenia.

 

W polskiej ilustracji dziecięcej Szancer to człowiek-instytucja, znany doskonale wszystkim, którzy wychowali się na wierszach Juliana Tuwima i Jana Brzechwy, zaczytywali się w przygodach Pana Kleksa czy dorastali wraz z bohaterami baśni Andersena. Chociaż rysownik znany jest przede wszystkim z wielobarwnych ilustracji utrzymanych w baśniowym klimacie, to jego biografia, naznaczona dwiema wojnami światowymi i antyżydowskimi represjami, daleka jest od bajkowej historii.

Przedstawiony na wystawie świat Szancera to najpierw rzeczywistość małego Jasia, który dopiero uczy się rysować, następnie starszego Janka, stawiającego pierwsze kroki na drodze ilustratorskiej kariery, wreszcie świat szacownego pana Jana, który – mimo trudnych doświadczeń – nawet jako dorosły nie stracił dziecięcej wyobraźni.

Oprócz rysunków Jana Marcina Szancera na wystawie znajdą się także instalacje przygotowane specjalnie na potrzeby ekspozycji: szafa z podwójnym dnem, scena teatralna czy ściana niewidocznych strachów. Dzięki takiej scenografii zwiedzający mogą poczuć się jak bohaterowie bajki, opartej na istotnych wydarzeniach z życia rysownika i wraz z nim ćwiczyć swoją wyobraźnię.

W podstawowej warstwie wystawa skierowana jest do dzieci, ale posiada również drugą linię narracyjną, przeznaczoną dla widzów dorosłych. Obejmuje ona opowieść o losach Szancera oraz skomplikowanych i dramatycznych doświadczenia polskich Żydów w XX wieku.

Wystawa przygotowana przez Żydowskie Muzeum Galicja.

Wystawa zlokalizowana jest w Galerii Wschodniej, wejście J (poziom -1).

Komentarze

Dodawanie komentarzy pod tym artykułem zostało zablokowane.

Strona korzysta z plików cookie oraz przechowuje i przetwarza dane osobowe zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.
akceptuję