To wyjątkowe połączenie popularyzowania muzyki klasycznej z formułą edukacyjną. Trzecia edycja festiwalu odbędzie się pod hasłem „O-Class-ki”, a wśród zaproszonych artystów znajdują się wybitni muzycy, w tym Vasko Vassilev czy Andriy Vivytovych.
Szczecin Classic 2021 trwać będzie od 26 kwietnia do 3 maja. Ze względu na panującą pandemię, większość wydarzeń odbędzie się w sieci.
– Festiwal bardzo się rozrósł i mimo niesprzyjającej sytuacji, ma imponujące rozmiary – przyznaje Emilia Goch Salvador, dyrektor Baltic Neopolis Orchestra. – Zgłosiło się wiele osób, co pokazuje, że potrzeba jest bardzo duża. W czasach, gdy edukacja jest ograniczona, chcemy wyjść z inicjatywą, by nie odcinać wszystkich możliwości nauki.
Festiwal ma przynieść młodym muzykom dobrą energię oraz motywację. Wśród zaplanowanych rzeczy jest wykład o tym, jak poradzić sobie z obecnością w Internecie czy pokaz makijażu scenicznego. Jak przekonuje dyrektor orkiestry, takie drobiazgi stanowią o całości. W ramach Szczecin Classic odbywa się także konkurs na rezydencję zespołu kameralnego, którego zwycięzcy inaugurują festiwal autorskim koncertem.
Wybitni artyści, którzy budują młodym ludziom życiorys
– To jedyny taki kurs muzyczny w Polsce, podczas którego bardzo dużo się dzieje, który ma zupełnie inną atmosferę od pozostałych. Jeździłam wiele lat na kursy i wiem, jak one wyglądają: atmosfera jest ciężka, nie ma pozytywnego przekazu, często brakuje integracji i interakcji – opowiada Goch Salvador. – Stąd pomysł, by nasz kurs robić inaczej. Powoli rozszerza się on na Europę. Magnesem są nazwiska bardzo wysoko postawione na piedestale, które budują młodym ludziom życiorys. Dla części może być to jedyna okazja, by zagrać z taki osobistościami.
Wśród najwybitniejszych artystów zaproszonych do wzięcia udziału w trzeciej edycji Festiwalu znaleźli się m.in. koncertmistrzowie i liderzy Covent Garden Opera House w Londynie – Vasko Vassilev i Andriy Viytovych, koncertmistrz BNO Emanuel Salvador, Konstantin Heidrich z Faure Quartett, Tomasz Tomaszewski – koncertmistrz Deutsche Oper Berlin, a także wybitny polski pianista, Michał Francuz. Do stałego grona profesorów i artystów dołączy Agata Szymczewska – polska skrzypaczka i kameralistka, zwyciężczyni XIII Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego im. Henryka Wieniawskiego w Poznaniu.
Śmietanka muzyki kameralnej
Część edukacyjna to tylko jeden z elementów Festiwalu Szczecin Classic. Drugą jego stroną jest utrwalenie relacji ze szczecińską i regionalną publicznością muzyki klasycznej, ale przede wszystkim jest nim próba dotarcia do nowych odbiorców. Wśród propozycji spędzenia wolnego czasu dla mieszkańców miasta w okresie majówkowym można znaleźć poranną gimnastykę z klasyką w parku, happeningi muzyczne w centrum miasta, naukę tańca, otwarte wykłady dla przyszłych artystów oraz warsztaty tematyczne, czy pokaz skrzypiec Stradivariusa z londyńskiego warsztatu lutniczego. Najważniejszym zadaniem Szczecin Classic jest próba ukazania zupełnie różniącego się od stereotypowej poważności podejścia do muzyki klasycznej wśród odbiorców.
– Chcemy, by majówka obfitowała w ciekawe rzeczy dla mieszkańców. Nasza potrzeba zarażania muzyką klasyczną nie minęła – przyznaje Goch Salvador. – Koncerty odbędą się w różnych miejscach, pokażemy różne przestrzenie, co dla widzów będzie stanowiło urozmaicenie. Będziemy m. in. w Posejdonie, Domu Kultury Krzemień czy Muzeum Narodowym w Szczecinie.
TANGO bije w sercu BNO nieustannie, ale w tym roku, ze względu na 100. rocznicę urodzin wielkiego argentyńskiego kompozytora Astora Piazzolli, znalazło miejsce szczególne i całkowicie pochłonęło nie tylko program festiwalowy, ale też nazwy samych koncertów.
– Takie wisienki na torcie to koncerty 2 i 3 maja, podczas których zagrają prawie wszyscy zaproszeni goście – mówi Goch Salvador. – Powiedziałabym, że to taka pierwsza liga wśród utworów muzyki kameralnej. Zabrzmią kwintet fortepianowy Bhramsa, oktet Szoztakowicza, kwintet smyczkowy Schuberta. To będzie ciekawy program. Lepszego nie mogliśmy wybrać.
Program Szczecin Classic 2021
27.04.2021 (wtorek)
Szczecin Classic – Trionfale (opening koncert), Posejdon Center, 19:30
https://www.facebook.com/events/783264132571303/
28.04.2021 (środa)
Szczecin Classic – Amoroso, Dom Kultury Krzemień w Szczecinie, 19:30
https://www.facebook.com/events/900407774081647/
30.04.2021 (piątek)
Szczecin Classic – Nobile, Muzeum Narodowe w Szczecinie, 19:30
https://www.facebook.com/events/4000852829972930/
01.05.2021 (sobota)
Szczecin Classic – Alterato, Technopark Pomerania, 19:30
02.05.2021 (niedziela)
Szczecin Classic – Gravemente, Kościół p.w. św. Jana Ewangelisty w Szczecinie, godz. 19:30
https://www.facebook.com/events/284825903230314/
03.05.2021 (poniedziałek)
Szczecin Classic – Obligato, Trafostacja Sztuki w Szczecinie, 19:30
https://www.facebook.com/events/288668146279412/
Wydarzenia towarzyszące w ramach cyklu Maltówka:
01.05.2021 – godz. 12:00 – Piazzolla-la-la – wydarzenie dla dzieci, Posejdon Center, transmisja on-line na FB Szczecin Classic
01.05.2021 – godz. 17:30 – Tangedia – nauka tańca Tango dla każdego, pod pomnikiem Trzech Orłów, Szczecin
02.05.2021 – godz. 12:00 – Gimnastyka z klasyką dla mieszkańców, Jasne Błonia, Szczecin
Komentarze
1