17 - 18.10.2008 (sobota i niedziela) w Klubie XIII Muz każdy chętny będzie mógł nauczyć się, jak rysować mangi, przyrządzać sushi, a także, co znaczy słowo ,,arigato" i jak je napisać. Wszystko to w ramach JAPAN FEST w Szczecinie.

Kodeks Samuraja a nasze, Polaków, życie

 

Każda edycja JAPAN FEST będzie poświęcona innemu aspektowi kultury japońskiej. W następnym roku organizatorzy skupią się wokół tematyki współczesnej Japonii. W tej odsłonie festiwal poruszy kwestię wizerunku Samuraja i jego etyki, tzw. kodeksu bushido. Jakie są stereotypy na jego temat i jak postać wojownika wykorzystuje sztuka, tego dowiemy się dzięki wykładowi dra Macieja Kanerta (który często jeździ do Japonii i wydał ostatnio książkę pt. ,,Starożytna Japonia. Miejsca, ludzie, historia"), dzięki filmom (reżyserów bardzo znanych w Japonii, nienanych w Polsce) oraz komiksom.

 

Co Polacy, a zwłaszcza szczecinianie mogą czerpać z kodeksu bushido? Przede wszystkim ważne jest krytykowanie najpierw siebie, własnej pracy, a dopiero potem ocenianie innych. To odpowiedzialność za własne czyny. ,,Najpierw patrz na siebie, potem działaj", tłumaczył Shin Yasuda, pomysłodawca festiwalu. 

 

Warsztaty dla każdego

 

Na wszystkie zajęcia, na które wstęp jest wolny, może przyjść każdy, kto wyrazi taką wolę - nie tylko fan kultury japońskiej, ale także ten, kto jest po prostu jej ciekawy, a nie miał nigdy okazji, by np. nauczyć się języka japońskiego. Wszystkie pomoce i materiały zapewnią organizatorzy. Warsztaty rysunku w stylu manga będą bardziej multimedialne, niż lekcje pisania, które odbędą się w sposób tradycyjny. ,,Będziemy starali się dorównać mistrzom japońskiej kaligrafii", powiedział Piotr Kryk, organizator. Na warsztatach nie ma ograniczeń co do miejsc, nie obowiązują żadne zapisy. Wystarczy przybyć.

 

Komiksy na wysokim poziomie

 

W ramach festiwalu zorganizowano konkurs na komiks o moralności i etyce Samuraja. Nadeszło 49 prac z całej Polski, co jest bardzo dobrym wynikiem, bo - jak nam powiedział Piotr Kryk - ,,w konkursie ogólnopolskim organizowanym w Łodzi przychodzi zwykle około 100 prac". Jeśli idea festiwalu się sprawdzi, to konkurs będzie odbywał się co roku.

 

Pomysł czyli co za tym stoi

 

Było wiele powodów, dzięki którym JAPAN FEST ujrzy światło dzienne. Nie tylko taki, że Polacy interesują się kulturą Orientu już od czasów Mickiewicza, a także dlatego, że japońska sztuka jest obecna w wielu amerykańskich programach, które docierają do naszego kraju, czy w internecie. Także brak takiego wydarzenia w Szczecinie, a w którym jest przecież spore grono wielbicieli Japonii i około 200 Japończyków, również szkoła językowa ,,Kotoba", w której można uczyć się japońskiego, liczne szkoły walki, wydawnictwo komiksów ,,Japonica Polonica Fantastica", którego właścicielem jest Shin Yasuda czy też Centrum Kultury Japońskiej.

 

Program oraz wszystkie potrzebne informacje dostępne są na stronie festiwalu: www.japanfest.pl