„Wyraj” to według wierzeń słowiańskich bajeczna kraina, do której na zimę odlatują ptaki i z której przychodzi wiosna. Taki tytuł noszą płyta i spektakl muzyczny zespołu KakofoNIKT i Chóru Pogłosy. Już w niedzielę, 3 grudnia, to niezwykłe przedsięwzięcie artystyczne, w którym elektronika współdziała ze śpiewem, zostanie zaprezentowane na scenie Domu Kultury „Słowianin”!

Silny potencjał duchowości

To wydarzenie ma być przekazem słowiańskiej psychodeliczności, mieszczącej w sobie silny potencjał duchowości praktycznej. Muzycy zapraszają nas „na romantycznie zatęchłe bagna”, mokre ścierniska, w oparach smogu, przy dźwięku bicia w bębny, w rytmie elektronicznej transowości. Jak napisali o tym projekcie krytycy, jest to „opowieść z pogranicza ludyczności, słowiańskości i elektroakustyki” (Piotr Strzemieczny, FYH).

Muzykę stworzyło trio KakofoNIKT (Patryk Lichota – elektronika, Michał Joniec – złom, perkusjonalia, bębny tradycyjne i Marcin Małecki – bębny, dzwonki, grzechotki). Natomiast warstwa wokalna to domena trzydziestoosobowego Chóru Pogłosy z Poznania, który odwołuje się zarówno do prostych, naturalnych form śpiewu, jak i średniowiecznych oraz renesansowych tradycji chóralnych, łącząc folk, muzykę elektroniczną i improwizacje.

Każdy utwór to historia rośliny

Ważną postacią w tym przedsięwzięciu jest dyrygentka, Joanna Sykula Sykulska. Pod jej kierownictwem KakofoNIKT i Chór Pogłosy w maju 2019 zajęli pierwsze miejsce na prestiżowym Festiwalu Nowa Tradycja. Natomiast nieco rok poźniej ukazała się ich pierwsza płyta „Wyraj”. Każdy utwór na niej jest dedykowany jednej lub kilku roślinom psychoaktywnym, takim jak muchomor, mak, tatarak, pokrzyk, sporysz, lulek. Rośliny zostały ożywione i budują swoje nowe historie oparte na mitologii słowiańskiej.

Uczestnicy nowego ruchu

Oprócz wymienionych muzyków i chóru na scenie pojawią się jeszcze goście: Malwina Paszek – śpiew, lira korbowa, Maja Wąż – śpiew, muszla, drumla, dzwonki, gwizdki oraz Tomasz Citak – altówka. Będzie to zatem intensywne przeżycie, oddziałujące na zmysły i niewątpliwie odległe od zwyczajności. „Koncentrujemy się na ukazaniu duchowego wyczerpania współczesności, gdzie zespół staje są uczestnikiem nowego ruchu, wyrywającego się z silnie umocowanej instytucjonalnie dystrybucji wiedzy metafizycznej i spekulatywnego, przesyconego symbolizmem praktyk” – piszą muzycy KakofoNIKT.

Początek koncertu w DK Słowianin w niedzielę, 3 grudnia, o godz. 18.00.

Bilety są jeszcze dostępne na: https://www.bilety24.pl/koncert/e/1-kakofonikt-chor-poglosy-szczecin-2278059102?id=20743