Pierwsze wrażenie, które masz odwiedzając ten kraj w listopadzie to ciepło. Około 30 stopni Celsjusza jest wielkim szokiem dla każdej osoby przyjeżdżającej z zimnej Polski. Drugą rzeczą, którą na pewno zauważysz to reakcję ludzi - jesteś dla nich wielką atrakcją. Szczególnie, gdy tak jak ja jesteś małą, białą blondynką. Tak swoje wspomnienia rozpoczyna Kasia, która dzięki wyjeździe na wolontariat Global Citizen miała okazje spędzić niezwykłe chwile w egzotycznej Tanzanii.

 

Global Citizen to międzynarodowy program wymiany dla młodych osób, które zainteresowane są rozwojem osobistym, chcą poznawać obce kultury i dzielić się doświadczeniami własnego kraju. Inicjatywa ta jest realizowana przez organizację studencką AIESEC. Wolontariat ma charakter projektów opartych na edukacji kulturowej, budowaniu tolerancji, rozwijaniu umiejętności trenerskich, marketingowych, przedsiębiorczości, a także zwiększaniu świadomości społeczeństwa na temat narastających problemów społecznych. Realizowany jest w różnego rodzaju instytucjach: organizacjach pozarządowych, uniwersytetach, szkołach, przedszkolach lub podczas letnich obozów.

Wolontariat to nie tylko praca, praca i jeszcze raz praca, a także możliwość poznania fantastycznych ludzi z całego świata i przeżycia niesamowitej przygody- wspomina Alicja, która dzięki Global Citizen podczas miesięcznego pobytu na Ukrainie przełamała własne stereotypy na temat wielu kultur.

Global Citizen w trzech odsłonach

Rekrutacja na wolontariat trwa cały rok. To od Ciebie zależy gdzie pojedziesz i na czym będzie polegała Twoja praca. Mamy do zaoferowania trzy rodzaje programów: Global Citizen Management, który pozwala rozwinąć umiejętności związane z marketingiem, zarządzaniem oraz prowadzeniem szkoleń i warsztatów. Global Citizen Culture skierowany jest do osób zainteresowanych poznawaniem ludzi różnych narodowości, odkrywaniem obcych kultur, ale także aktywnym dzieleniem się informacjami na temat własnej ojczyzny. Z kolei Global Citizen World Issue w dużej mierze odnosi się do aktualnych problemów, z którymi zmaga się świat. Wolontariusz ma okazję pracować na rzecz zwalczania HIV/AIDS, przestrzegania praw człowieka, czy propagowania ekologii.

Dlaczego warto wyjechać?

Przede wszystkim dlatego, że życie zaczyna się poza strefą komfortu. I oczywiście dla ludzi. Niesamowicie troskliwi, widzący istotne problemy społeczeństwa, ale najważniejsze – chętni żeby coś zmienić – podsumowała Kasia po powrocie z Tanzanii. Aby wziąć udział w wolontariacie, należy spełniać określone kryteria. Kandydat nie może mieć więcej niż 30 lat, musi posiadać status studenta, bądź być absolwentem do dwóch lat po ukończeniu studiów. Wymagana jest także znajomość języka angielskiego, przynajmniej na poziomie B1.

Jeśli spełniasz te warunki, zajrzyj na stronę www.globalcitizen.pl, wypełnij aplikację i wpędź koło wielkiej przygody w ruch. Chcesz wiedzieć więcej? Śledź naszego Facebooka: www.fb.com/GlobalCitizenPoland lub www.fb.com/AIESECSzczecin