Niecodzienne znalezisko Krajowej Administracji Skarbowej zostało dokładnie przebadane. Ktoś próbował przesyłką nadać trzy zabytkowe, starożytne monety. W jakim celu? Tego jeszcze nie wiadomo, ale ich wartość historyczna i kulturowa jest znacząca.

Trudno jeszcze ocenić, jaka jest dokładna wartość zarekwirowanych monet. Mowa o dwóch przesyłkach, czyli łącznie sześciu starożytnych monetach wykonanych m.in. z brązu ptolemejskiego.

– Do odprawy celnej została zgłoszona przesyłka ze Zjednoczonych Emiratów Arabskich. Miała zawierać prezenty w postaci żetonów metalowych o wartości 10 dolarów amerykańskich. Na podstawie wstępnej analizy zdjęciowej, którą przeprowadził specjalista z Narodowego Instytutu Dziedzictwa, udało się ustalić, że monety te są zabytkami archeologicznymi. Ich stan zachowania wskazuje, że zostały pozyskane przez odkrycia lub wykopaliska – informuje Maciej Koniuszewski z Krajowej Administracji Skarbowej w Szczecinie.

Są to prawdopodobnie: drachma partyjska Vardanesa I (lata 40-47 n.e.), brąz ptolemejski (ok. 180-116 p.n.e.) oraz bliżej nieokreślona moneta z Judei.

Dwa tygodnie później do odprawy celnej została zgłoszona kolejna przesyłka ze Zjednoczonych Emiratów Arabskich – do tego samo odbiorcy. W niej również znajdowały się trzy monety.

– Takie monety uznaje się za zabytki. Doszło zatem do naruszenia przepisów wspólnotowych w sprawie wprowadzania i przywozu dóbr kultury – dodaje Maciej Koniuszewski.

Zgodnie z informacją zamieszczoną na stronie internetowej służb celnych Zjednoczonych Emiratów Arabskich, wywóz artefaktów kulturowych i innych przedmiotów o znaczeniu dla kultury jest zabroniony.

Zatrzymane monety wymagają dalszych szczegółowych ekspertyz, które będą przeprowadzone podczas postępowania, prowadzonego przez zachodniopomorski Urząd Celno-Skarbowy w Szczecinie.