Symboliczna wiecha niedługo zawiśnie na szczycie gmachu powstającego na Łasztowni przy Trasie Zamkowej. To będzie znak, że konstrukcja budynku MCN jest już gotowa. Ważny etap prac budowlanych, które mają zostać sfinalizowane w pierwszej połowie 2021 r. (marzec-kwiecień).
Budowa trwa już ponad rok. Postępy prac widać na zdjęciach udostępnionych przez inwestora. Można przyjrzeć się kolejnym szczegółom konstrukcji MCN. Takim jak żelbetowa kula planetarium czy stalowa konstrukcja schodów, które będą przypominać szkielet morskiego potwora. Co obecnie dzieje się na placu budowy?
– Na najwyższym poziomie budynku trwają wytężone prace, by mógł stać się wkrótce tarasem widokowym. Powstaje tu konstrukcja pod świetliki, które będą również pełniły funkcję klap oddymiających otwieranych automatycznie. Budowlańcy wykonują prace przy konstrukcjach będących usztywnieniem budynku – takich jak trzony klatek schodowych i szybów windowych – informuje Jarosław Dobrzyński, rzecznik prasowy MCN.
Trwa również montaż instalacji wentylacyjnych, sanitarnych, elektrycznych i teletechnicznych. Powstają pomieszczenia socjalne, techniczne oraz pomieszczenia na laboratoria i część wystawienniczą. Wykańczane są elementy słupów skośnych. Instalowane są systemy alarmowania i ostrzegania dźwiękowego, które skoordynowane będą z otwieraniem klap dymowych i automatycznym sprowadzaniem wind na poziom parteru. Konstrukcja budynku jest wykonywana w ten sposób, by w najczarniejszym scenariusza wytrzymała nawet dwugodzinny pożar.
– Usztywnienie żelbetowych ram konstrukcji budynku pokrywane jest powłoką antykorozyjną, a następnie zabezpieczane pożarowo specjalną zaprawą z wełny mineralnej i odpowiednich komponentów. Powierzchnia tych stalowych elementów ma charakterystyczną strukturę „baranka”. Pracownik nakładający specjalną warstwę przy pomocy urządzenia natryskowego musi być zabezpieczony szczelnym strojem, podobnym do tego, jakiego używają ratownicy medyczni – tłumaczy Jarosław Dobrzyński.
Koszt budowy Morskiego Centrum Nauki to 74 mln zł. Wykonawcą jest firma Erbud. Kolejne miliony pochłonie wyposażenie budynku w interaktywne i tradycyjne eksponaty związane z szeroko pojętą tematyką morską.
Komentarze
6