Rozpoczęto wyburzanie portowego budynku i nieczynnej trafostacji na Nabrzeżu Starówka na Łasztowni. W tym miejscu, między Trasą Zamkową a „dźwigozaurami”, w 2021 r. stanie Morskie Centrum Nauki.

Prace rozbiórkowe to pierwszy etap realizacji inwestycji, którą planuje się już od dekady. 10 lat temu między miastem a województwem podpisano umowę dzierżawy tego terenu pod budowę Muzeum Morskiego.

Lepsza i pełniejsza koncepcja

Później projekt ewoluował. Głównie dlatego, że Unia Europejska nie dofinansowuje muzeów, zdecydowano się ostatecznie na budowę centrum nauki, które na pieniądze z Brukseli może już liczyć.

- Koncepcja dojrzewała, jest dzisiaj lepsza i pełniejsza. Długo to trwało, ale nie mam cienia wątpliwości, że czasem warto poczekać, żeby pewne rzeczy dojrzały. Pierwotna koncepcja Muzeum Narodowego to znacznie skromniejsze pieniądze i przede wszystkim znacznie skromniejsze możliwości – podkreślał marszałek Olgierd Geblewicz, któremu podlega MCN. - Kiedyś chcieliśmy odnosić się tylko do historii. Dziś chcemy wiązać historię z przyszłością i nauką. A wszystko w morskim klimacie.

Harmonogram inwestycji

Przygotowanie działki pod przyszłą budowę potrwa dwa miesiące. Po zakończeniu wyburzeń, prace przeniosą się w listopadzie pod ziemię.

- Następnym etapem, może mało spektakularnym, ale szalenie skomplikowanym, będzie usunięcie kolizji instalacji, które są pod ziemią. To m.in. potężne kolektory, przez które płynie woda deszczowa i kable energetyczne. Konieczne będzie skorelowanie wszystkich dostawców mediów i przeprowadzenie prac tak, by nie powodować utrudnień dla firm działających na Łasztowni – tłumaczy Tomasz Zagiczek, zastępca dyrektora PM Services Poland, inżyniera kontraktu.

Wiosną 2019 r. planowane jest rozpoczęcie wznoszenia Morskiego Centrum Nauki. Zamawiający już dziś dysponują pozwoleniem na budowę, obecnie optymalizowany jest projekt wykonawczy. Pozostaje wyłonić wykonawcę.

- Kiedy rozstrzygniemy przetarg na generalnego wykonawcę, ogłosimy przetarg na wykonanie ok. 200 eksponatów. Proces budowy budynku i budowy wystawy będą realizowane równolegle – mówi Witold Jabłoński, dyrektor Morskiego Centrum Nauki.

Gmach, którego bryła przypominać będzie kadłub statku, powinien być gotowy na przełomie 2020 i 2021 r. Po zakończeniu wyposażania wnętrz, pierwsi goście powinni odwiedzić MCN w 2021 r.

ZOBACZ TEŻ: To inwestycje, które zmienią Szczecin

Co będzie można zobaczyć?

Koncepcja wystawy stałej jest już gotowa. W jej przygotowaniu uczestniczył Piotr Kossobudzki, współautor Centrum Nauki Kopernik. Wkrótce przyjęte założenia zostaną zaprezentowane.

- Chcemy, żeby wystawa była jak najbardziej szczecińska, zachodniopomorska. Aby eksponaty nie były tylko obiektami kupionymi czy skopiowanymi od innych. Zależy nam na jak największej liczbie elementów odróżniających MCN od innych centrów nauki powstających na całym świecie – podkreśla marszałek Geblewicz.

Jutro zarząd województwa powoła radę programową MCN. Zaproszony zostanie do niej m.in. Lech Karwowski, dyrektor Muzeum Narodowego w Szczecinie.

Koszt inwestycji to około 80 mln złotych.