„Do Lutosa i z powrotem” to hasło cyklu koncertów w szczecińskiej Filharmonii, które są częścią programu Roku Lutosławskiego w naszym mieście. Wczoraj widzowie mogli uczestniczyć w pierwszym z nich.
Lutosławski i inni
W ramach tego cyklu publiczność będzie mogła usłyszeć przede wszystkim utwory tego wielkiego polskiego kompozytora, ale również dzieła innych współczesnych twórców, (w tym szczecinianina Jaromira Gajewskiego) oraz dokonania mistrzów, do których odwoływał się w swojej twórczości.
W programie wczorajszego koncertu znalazły się dwa utwory Witolda Lutosławskiego „Livre pour orchestre” i „Koncert na orkiestrę”, a także „Koncert skrzypcowy” Andrzeja Panufnika (1914-1991) czyli jego przyjaciela, którego bardzo cenił i z którym w czasie II wojny światowej tworzył duet fortepianowy. Orkiestrę Symfoniczną FS poprowadził Michał Dworzyński, pierwszy dyrygent Filharmonii w sezonie artystycznym 2012/2013.
Do Szczecina przyjechał także Krzysztof Śmietana, artysta występujący jako solista, kameralista i koncertmistrz wielu cenionych brytyjskich zespołów, m. in. London Symphony Orchestra. Właśnie z jego udziałem został wykonany utwór Andrzeja Panufnika, który oryginalnie został skomponowany na zamówienie Yehudi Menuhina.
Efektowny finał, obiecujący wstęp
„Koncert na orkiestrę”, który został zagrany w drugiej części wieczoru, początkowo był planowany przez kompozytora jako krótki, okolicznościowy utwór specjalnie przygotowany na rozpoczęcie działalności Filharmonii Warszawskiej w 1954 roku. Ostatecznie jednak dzieło to ukształtowane zostało w 30 minutowy koncert, w którym słyszymy motywy ludowe oraz partie o bardzo wyrazistej melodyce. W finale „motoryczną toccatę i uroczysty chorał wieńczy efektowna koda”.
Publiczność nagrodziła długimi brawami wszystkie wykonania wieczoru i bezsprzecznie był to bardzo obiecujący wstęp do dalszych wydarzeń w ramach Roku Lutosławskiego.
25 stycznia czyli dokładnie w setną rocznicę urodzin kompozytora, szczecińscy filharmonicy przedstawią jego „Uwerturę smyczkową’ oraz „Małą suitę na orkiestrę kameralną”, a także „Etnofonie kurpiowskie” (z udziałem Śpiewaków z Zawad) Program wieczoru uzupełni wykonanie „Orawy” Wojciecha Kilara.
Lutofonie dla dzieci
W ramach Roku Lutosławskiego w Szczecinie Filharmonia przygotowała także wiele innych działań. Jeszcze dziś w ramach projektu edukacyjnego „Lutofonie” (o godz. 16.00) muzycy Orkiestry FS oraz uczniowie PSM I stopnia w Szczecinie zagrają specjalny koncert wieńczący próby i zajęcia, prowadzone od kilku tygodni. W trakcie tego i następnych występów nie będzie tradycyjnego podziału na scenę i widownię. Dzieci oraz rodzice lub opiekunowie zasiądą na poduszkach ułożonych na estradzie, co zapewni wszystkim bezpośredni kontakt z muzykami. Poza tym pojawią się także elementy interaktywne – różnego rodzaju gry, zabawy, klaskanie, śpiewanie oraz rytmiczne recytacje.
Dla dzieci od 3 do 5 roku życia przygotowano takie wydarzenia w dniach: 10 marca (niedziela), 24 marca (niedziela), 23 czerwca (niedziela), a dla kolejnej grupy wiekowej ( 6 do 8 roku życia): 23 marca (sobota), 21 kwietnia (niedziela) 19 maja (niedziela) i 2 czerwca (niedziela).
Wstęp na zajęcia jest bezpłatny. Ze względu na ograniczoną liczbę miejsc, należy jednak rezerwować je pod adresem mailowym lutofonie@filharmonia.szczecin.pl.
Genius Lutos czyli na przekór stereotypom
Filharmonia realizuje również bardzo cenny projekt o nazwie Genius Lutos, dotyczącyintegracji społecznej Jego głównym założeniem jest aktywizacja osób z niepełnosprawnością intelektualną w zakresie uczestnictwa w kulturze muzycznej, ale także próba zmiany postrzegania ich przez otoczenie. Projekt ten oparty będzie na działaniach Orkiestry Perkusyjnej Gamelan ze Stowarzyszenia na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym Koło w Szczecinie. W trakcie prób z udziałem muzyków szczecińskiej Filharmonii zostanie przygotowany specjalny repertuar, zawierający utwory oparte na ideach Lutosławskiego oraz inspirowane jego twórczością.
Dalsze działania to warsztaty oraz wspólne koncerty. Poza tym zostanie także wydany przewodnik metodyczny z dokumentacją filmową. Najbardziej uroczysty występ odbędzie się 5 maja 2013 roku w Dniu Godności Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną.
Co bardzo ważne „Genius Lutos” jest projektem pilotażowym. Po realizacji w Szczecinie podobne działania będą mogły być wprowadzone w innych instytucjach kultury na terenie całego kraju, pracujących lub kierujących swoją ofertę artystyczną i programową także do osób z upośledzeniem umysłowym.
Rok Witolda Lutosławskiego jest przygotowywany przy wsparciu finansowym Instytutu Muzyki i Tańca. Projekt jest współorganizowany i współfinansowany ze środków Instytutu Muzyki i Tańca, a inni partnerzy wspomnianych tu działań to UNESCO, Towarzystwo im. Witolda Lutosławskiego, Polskie Stowarzyszenia na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym Koło w Szczecinie, TVP Szczecin
Komentarze
0