Strefa książkowa, spotkania z twórcami, warsztaty dla najmłodszych, bomby siewne, market na chwilę, warsztaty jazdy na deskorolce, wieczorny koncert – to tylko część tego, co będzie czekać w niedzielę na mieszkańców, którzy przyjdą na ulicę Rayskiego. Powraca uwielbiane przez wielu wydarzenie „Rajski dzień na Rayskiego”.

To już czwarta odsłona „Rajskiego dnia na Rayskiego” – wydarzenia, które zrodziło się z chęci eksperymentowania i sprawdzenia, co się stanie, jeśli na jeden dzień zamknięta zostanie ulica w centrum miasta.

Im mniej samochodów, tym lepiej

Święto ulicy odbędzie się w najbliższą niedzielę (17 lipca) w godz. 12-20. – Można przyjść w każdej chwili, ponieważ w programie znalazło się wiele różnych atrakcji dla różnych odbiorców – zachęca Kinga Rabińska z Oswajania Sztuki.

Tego dnia to nie samochody, a mieszkańcy będą najważniejsi. Jedna z najchętniej odwiedzanych ulic miasta ponownie stanie się przestrzenią aktywności i zabawy. Coś dla siebie znajdą zarówno mali, jak i duzi, zapaleni sportowcy, poszukiwacze okazji, miłośnicy sztuki i rękodzieła.

– Im więcej samochodów, tym mniej miejsca dla nas i biegających dzieciaków. Bardzo nam zależy na tym, aby pokazać, że z ulicy można korzystać w trochę inny sposób – tłumaczy Kinga Rabińska.

– Chcemy zaangażować jak najwięcej lokalnych organizacji pozarządowych, grup nieformalnych, małych przedsiębiorców. Wydarzenie budujemy w oparciu o kreatywność i siłę tego, co już jest w Szczecinie. A widzimy, że to w oddolności jest siła – dodaje Paulina Stok-Stocka z Oswajania Sztuki.

Wielkoformatowy komiks rysowany na żywo

W programie czwartego Rajskiego dnia na Rayskiego nie mogło zabraknąć miejsca na strefę książkową (m.in. wolna przestrzeń bookcrossingowa) oraz spotkania literackie na scenie. Pojawią się także wystawcy – wydawnictwo Dudowie, Granda, Petersen, Kamienica w Lesie, Trafostacja Sztuki.

– W tym roku mamy 6 gości. Zaczynamy spotkaniem z autorką książki „Priviet! znaczy cześć!” Aleksandrą Zaborską. Później spotkamy się z autorem historycznego reportażu o Rzeźniku z Niebuszewa, Jarosławem Molendą. Porozmawiamy także z autorem kryminałów Markiem Stelarem i przewodniczką Małgorzatą Dudą. Podróżnik Mateusz Jakubowski opowie o swojej podróży na Haiti, gdzie szukał Polonii. Spotkania literackie zakończymy z Wojtkiem Ciesielskim, autorem „Sztuka. Komiks Szczeciński” – zapowiada Krzysztof Lichtblau.

Warto dodać, że rysownik Wojtek Ciesielski przez całą niedzielę będzie tworzył komiks o Śródmieściu. Praca będzie miała wymiary 2,5 na 2,5 m.

Lokalni przedsiębiorcy zapraszają

W Rajski dzień na Rayskiego zaangażowani są także lokalni przedsiębiorcy. Jacek Karolczyk szykuje działania artystyczne, a właściciele Jamaican Shop zapraszają na wystawę i posmakowanie kawowych przysmaków. Wyjątkowo w niedzielę otworzy się Barber Shop, a cały dochód z tego dnia zostanie przeznaczony na zakup drona dla Ukrainy.

– Oprócz tych gospodarzy, którzy są na miejscu, zapraszamy na „market na chwilę”. Będzie można znaleźć piękne rzeczy tworzone przez szczecińskich artystów i rzemieślników. Z kolei miłośników muzyki spod igły zapraszamy wspólnie z 33’45 recordstore na giełdę winyli – dodaje Kinga Rabińska.

Animacje, ekologiczne warsztaty i oferty wolontariatu

Wiele atrakcji przygotowano również dla najmłodszych i młodzieży. Wolontariusze POLITES tradycyjnie już będą prowadzić animacje i warsztaty. Natomiast po raz pierwszy na ulicy Rayskiego pojawią się przedstawiciele AIESEC Polska, którzy zaprezentują ofertę wolontariatu np. na Sri Lance, gdzie zajmują się ochroną dzikich zwierząt.

– Po raz pierwszy będą z nami także Karolina Sabat i Magda Gardas-Wasilewska z teatru „Głowa Mała”. Zazwyczaj grają spektakle dla najmłodszych, ale specjalnie dla nas poprowadzą warsztaty w oparciu o spektakle „Kapu Kap” i „Cała naprzód!” – dodaje Paulina Stok-Stocka.

Będzie także wędrujące pudło, czyli mobilny plac zabaw. Nie zabraknie także strefy działań ekologicznych, stoiska z bombami siewnymi, warsztatów mozaikowych czy tych z malowania na wodzie i przenoszenia wzorów na tkaniny.

Coś dla sportowych duchów

Początkujący rowerzyści będą mogli wybrać się ze Stowarzyszeniem „Idee przez miasto” na lekcję poruszania się po mieście rowerami. Te osoby, które lubią sport, będą mogły wziąć udział w warsztatach deskorolkowych z instruktorami Akademii Deskorolki.

Czwarta odsłona Rajskiego dnia na Rayskiego to także druga edycja Sasiąkiady, czyli rywalizacji sąsiedzkich drużyn z ich wiedzy o Śródmieściu.

– W zeszłym roku rywalizacja miała formę „Familiady” i „Czaru par” – śmieje się Paulina Stok-Stocka. – W tym roku będzie miała formę śródmiejskiego pięcioboju. Pięć konkurencji będzie odnosić się do tematu życia w Śródmieście. Nie zabraknie pytań związanych z parkowaniem czy Frygą.

Koncert Szczecin Brass Quintet

Tradycyjnie już, niedzielne świętowanie zakończy koncert. W tym roku wystąpi Szczecin Brass Quintet, a na ulicy Rayskiego zabrzmią standardy jazzowe, muzyka filmowa oraz klasyki rozgrzewające serca.

– Te koncerty są naprawdę świetne. Wtedy to się dopiero dzieje. Uwielbiam te imprezy. To czas, kiedy możemy się poznać, chwilę ze sobą porozmawiać. Bardzo się cieszę, że po raz kolejny będzie organizowany Rajski dzień na Rayskiego – mówi Jakub Mołda, szef kuchni i właściciel restauracji Marshall food. – Wtedy też zwracamy uwagę urzędnikom z magistratu, że tutaj jesteśmy, żyjemy i chcemy trochę inaczej korzystać z tej przestrzeni, mieć trochę więcej zieleni.

Restaurator z Rayskiego zachęca mieszkańców i przedsiębiorców do organizacji podobnych wydarzeń na swoich ulicach. – Oczywiście, jest przy tym sporo pracy, ale ile satysfakcji. Zawsze można się do nas zgłosić i poprosić o wsparcie. Na pewno pomożemy – dodaje.

Przedsiębiorcy i organizacje pozarządowe zapraszają na „Rajski dzień na Rayskiego” w niedzielę, w godz. 12-20.