Studentka obsługująca ścienną drukarkę, czy emeryt z planem na rewolucję ogrodów działkowych. Między innymi oni odwiedzili Akademicki Inkubator Przedsiębiorczości w Regionalnym Centrum Innowacji i Transferu Technologii Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie(RCIiTT ZUT). Uczelnia z nowym rokiem przypomina, że jest miejsce dla osób, które potrzebują pomocy w rozpoczęciu działalności gospodarczej. To wsparcie prawne, organizacyjne oraz biznesowe.

Z setki firm, które znajdowały się do tej pory w inkubatorze, 80 procent nadal utrzymuje się na rynku - opowiada Magdalena Ostrowska z Akademickiego Inkubatora Przedsiębiorczości RCIiTT ZUT. - Kiedy spotkałam się z przedstawicielami Unii Europejskiej, byli bardzo zaskoczeni, że aż tyle firm utrzymuje się na rynku. To nas cieszy - dopowiada Ostrowska. Postanowiliśmy przyjrzeć się idei prowadzenia inkubatora oraz jego pracy “od kuchni”.

Czym jest AIP?

To projekt, który ma pomagać osobom zainteresowanym założeniem działalności gospodarczej w wejściu ze swoim produktem lub usługą na rynek oraz młodym firmom w pierwszej fazie rozwoju tzw. startupom. W inkubatorze działają dwa procesy: preinkubacja i inkubacja.

Wspieramy rozwój pomysłu na biznes, a później nowopowstałe firmy. Naszą ofertę kierujemy do wszystkich osób z naszego regionu, ale szczególną uwagę zwracamy na studentów ZUT. Nasi podopieczni zakładają różne firmy. W tej chwili w inkubatorze mamy na przykład firmę Vertipen, która wykonuje usługi druku dowolnej grafiki, obrazu czy zdjęcia na powierzchni pionowej np. na ścianie. Wydruki nie powodują żadnych zabrudzeń, nie ma uciążliwego zapachu. Można drukować zarówno na wewnętrznych powierzchniach jak i zewnętrznych elewacjach. Ta maszyna wygląda bardzo niewinnie i jest bardzo niewielka, ale robi cuda. Właścicielka swoją przygodę z biznesem rozpoczęła u nas. Wzięła udział w preinkubacji i przez pół roku intensywnie korzystała z wszystkich naszych usług. Przede wszystkim dostała miejsce do pracy, możliwość korzystania z sali spotkań z klientami, wzięła udział w indywidualnych warsztatach przygotowujących pomysł na biznes w dobrze prosperującą firmę. Skorzystała również z dofinansowania, gdzie przy naszej pomocy uzyskała ponad 40 tys. zł na otwarcie działalności gospodarczej. Inny przykład to specjalista od sztucznej inteligencji. Greg Margas, to osoba, która od kilkunastu lat działa w branży informatycznej. W tej chwili skupił się przede wszystkim na AI. Bardzo prężnie działa w rozwijaniu programów edukacyjnych skierowanych między innymi do uczelni. Napisał książkę o sztucznej inteligencji i poprowadzi u nas również na ten temat szkolenie. Kolejnym przykładem jest student Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie, który założył firmę House sp. z o.o. i kompleksowo obsługuje proces sprzedaży gruntów. Uzyskuje wszystkie potrzebne pozwolenia i prowadzi swoich klientów “za rękę” przy transakcjach związanych z nieruchomościami. Radzi sobie świetnie chociaż studiuje dziennie.

W ramach Akademickiego Inkubatora Przedsiębiorczości rozpoczynający swoją karierę przedsiębiorcy mogą liczyć na różnego rodzaju pomoc. Od spraw przyziemnych, po bardziej złożone. Osoby biorące udział w projekcie otrzymują stanowisko pracy wyposażone w biurko, fotel, szafę i kontener biurowy. Mają dostęp do sali spotkań biznesowych, w której można zdalnie lub osobiście prowadzić spotkania z potencjalnymi klientami. Nie muszą także martwić się o miejsce parkingowe, żeby nie marnować czasu. Pracownicy Centrum pomagają przedsiębiorcom w zakresie wyboru formy prawnej firmy, rejestracji działalności oraz jej promocji z uwzględnieniem mediów społecznościowych. Wszyscy podopieczni inkubatora mają możliwość udziału w warsztatach z opracowywania oferty handlowej, tworzenia modelu biznesowego oraz rozwoju pomysłu na biznes.

“Oni zaczynają w inkubatorze współpracować ze sobą”

Osoby objęte wsparciem mogą prowadzić swoją działalność w murach uczelni. To pomaga w nawiązywaniu współpracy, zdobywaniu doświadczenia i uczenia się od innych, bo w jednym budynku działa wiele raczkujących firm. Często działają razem - tłumaczy Magdalena Ostrowska.

Osoby myślące o swojej firmie oraz startupy zaczynają w inkubatorze współpracować ze sobą. Wymyślają wspólne przedsięwzięcia, wspierają się i motywują. Inkubator to nie tylko pomoc z naszej strony, ale również wsparcie przedsiębiorców. Pamiętajcie, nie ma sensu wyważać otwartych drzwi. Jeżeli macie jakiś problem biznesowy, to być może ten problem miał również kolega obok. On już go dawno rozwiązał i będzie chętny podzielić się rozwiązaniem - tak mówię naszym podopiecznym. Skupiamy się na osobach, które chcą coś zrobić. Wejść w przedsiębiorczość, wejść w biznes. To jest nasza grupa docelowa. To zarówno osoby bardzo młode, jak i nieco starsze. Z naszych usług korzystał pan, który był po siedemdziesiątce i opracowywał nowe zastosowania ogrodnicze. Był zapalonym działkowcem i bardzo chciał ułatwić emerytom rozmieszczenie zagonów uprawnych. Korzystał z naszych konsultacji i warsztatów. Nie ma ograniczeń wiekowych - opowiada Ostrowska.

Wystarczy wysłać maila

Pierwszy krokiem do podjęcia współpracy z Akademickim Inkubatorem Przedsiębiorczości jest bardzo prosty.

Wystarczy zadzwonić lub wysłać e-maila i umówić się na spotkanie. Można napisać kilka zdań o swoim pomyśle na biznes. Z reguły proponuję spotkanie „zapoznawcze”. Dopytuje się wówczas co to jest za pomysł, chcę poznać szczegóły. Potem oferuję nasze usługi i tworzę plan działań. To bardzo ważne, żeby wyjść z domu i spotykać się z innymi ludźmi. Warto poznawać inne punkty widzenia i budować swoją sieć kontaktów - mówiła portalowi wSzczecinie.pl Magdalena Ostrowska.

Wspominany adres mailowy do kontaktu w sprawie szczegółów Akademickiego Inkubatora Przedsiębiorczości to magdalena.ostrowska@zut.edu.pl, tel. 91 449 43 58