W Urzędzie Miasta o godzinie 9.30 odbyła się dziś (3.02.) konferencja z udziałem przedstawicieli miasta Szczecin, regionu województwa zachodniopomorskiego oraz organizacji pozarządowych. Podczas spotkania omówiono uczestnictwo w ogólnopolskiej konferencji na temat ESK 2016, jaka odbyła się niedawno w Krakowie.

Przedstawiciele Szczecina na konferencji Ministra Kultury

Konferencję w Krakowie wraz z warsztatami zorganizował Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego - Bogdan Zdrojewski. Było to pierwsze oficjalne spotkanie poświęcone staraniom polskich miast o tytuł ESK 2016.

Na zjeździe Szczecin reprezentowali: wiceprezydent Tomasz Jarmoliński, Paweł Osuchowski, były koordynator do spraw ESK, Przemysław Wraga z Wydziału Kultury, Edukacji i Sportu Urzędu Marszałkowskiego, Dyrektor Muzeum Narodowego - Lech Karwowski, Anna Suchocka - pomysłodawczyni projektu ESK dla Szczecina, Elżbieta Nowakowska-Kühl - szefowa klubu Storrady oraz Konsorcjum Europejski Region Kultury – Szczecin 2016.

Czy dobre rady pomogą Szczecinowi?

Informacje, które otrzymali przedstawiciele Szczecina, okazały się niezwykle cenne. Interesujące były, zarówno wystąpienie Ministra Kultury i rozmowy kuluarowe z reprezentantami innych miast, a także opinie specjalistów europejskich, którzy brali udział w procesach wyboru innych stolic kultury.

Minister Kultury, jak mówił dziś P. Osuchowski, uważa, że rok 2016 to okazja by - w miastach takich jak Szczecin, a które mają braki - dokonać pewnego porządku instytucjonalnego i inwestycyjnego.

E. Nowakowska-Kühl powiedziała już bardziej konkretnie, jakie zadania czekają miasto i jego przedstawicieli w drodze starań o tytuł ESK 2016, a o których była mowa podczas warsztatów w Krakowie:

- Chodzi o znalezienie DNA miasta, o element „X” miasta, tajemnicę miasta - o to, co wyróżnia je na tle europejskich miast, co ma być wkładem w europejskość, a więc musi zostać przeanalizowana polityka kulturalna miasta. Po drugie, całe społeczeństwo musi zostać włączone w projekt przez wiele małych akcji.

Biuro w (nie) zgodzie z Konsorcjum?

Za te działania, plany, rozwiązywanie konfliktów, prowadzenie kampanii lokalnej i gotowy projekt aplikacji odpowiedzialne będzie biuro, którego tworzenie trwa, a szacowane koszty utrzymania, kwestie formalne i finansowanie przedstawione zostaną prawdopodobnie za miesiąc. Umiejscowione będzie w Willi Lentza. Planowane stworzenie instytucji zdziwiło Bartosza Sawickiego:

- To Konsorcjum postawiło warunek prowadzenia biura, miało wpływać na jego kształt.

Mamy wiedzę, będzie biuro, a co potem?

Jak powiedzieli dziś zgromadzeni na konferencji w Urzędzie Miasta działacze, Szczecin czeka praca u podstaw. Potem, jak mówił ekskoordynator Szczecina jako ESK 2016, musimy przejść preselekcję, w której wyłonione zostaną 3 miasta.