W szpitalu przy ul. Unii Lubelskiej (SPSK1 PUM) zakończyła się rozbudowa budynku Przyklinicznych Poradni Specjalistycznych dla Dorosłych i Dzieci. Tuż obok gotowe jest Centrum Leczenia Biologicznego. Te dwie inwestycje, o łącznej wartości ponad 20 mln zł, mają zapewnić pacjentom bardziej komfortowe warunki i kompleksowy zakres świadczeń zdrowotnych.

Przyszpitalna poradnia znajduje się tuż za główną bramą, czyli przy wejściu od strony lądowiska helikopterów. W ramach rozbudowy, podniesiono parterową część budynku i scalono ją z czterokondygnacyjną częścią obiektu od strony południowej. Zyskano dzięki temu nowoczesną przestrzeń ambulatoryjną.

– Na dzień dzisiejszy poradnia przyjmuje ponad 200 tys. osób, a dzięki nowym powierzchniom będziemy mogli przyjąć 300 tys. pacjentów rocznie – mówił dr Konrad Jarosz, dyrektor szpitala przy Unii Lubelskiej w Szczecinie.

Poradnie dla dorosłych i dzieci

Prace budowlane kosztowały 12,7 mln zł. Na parterze w nowej części wydzielono przestrzeń pod rejestrację, a także gabinety konsultacyjne pacjentów transportowanych w pozycji leżącej i gabinet zabiegowy. Jest też winda z informacją głosową i wszelkie udogodnienia dla niepełnosprawnych (do budynku muszą wjeżdżać w starej części, przez pochylnię przy wejściu D).

Na pierwsze piętro wprowadzą się poradnie: chirurgiczna, neurochirurgiczna, chirurgii szczękowo-twarzowej, otolaryngologiczna (z nowoczesną pracownią audiometryczną) i ginekologiczna. W tej ostatniej pomyślano o takich szczegółach, jak osobne łazienki dla pacjentek przy gabinecie, aby mogły w komfortowych warunkach przygotować się do badań.

Drugie piętro jest przeznaczone dla dzieci. Znalazły się tam poradnie endokrynologii dziecięcej i diabetologii dziecięcej. Przewidziano również miejsce na gabinety edukacyjne, gabinet dietetyka i przestronne pomieszczenie socjalne dla rodziców z małymi dziećmi z osobnym węzłem sanitarnym.

Na trzeciej kondygnacji zaplanowano poradnie dla dorosłych: transplantologiczną, gastroenterologiczną i psychologiczną. Czwarte piętro to pomieszczenia administracyjne.

Centrum Leczenia Biologicznego

Nowością w szpitalu przy ul. Unii Lubelskiej jest również Centrum Leczenia Biologicznego, które w listopadzie utworzono w pomieszczeniach po dawnym Zakładzie Medycyny Nuklearnej. Prowadzona jest tam kompleksowa terapia dla pacjentów wymagających leczenia biologicznego w przebiegu chorób reumatologicznych, neurologicznych, gastrologicznych, dermatologicznych i endokrynologicznych.

Do tej pory tacy pacjenci byli konsultowani w odpowiednich klinikach, najczęściej w godzinach ich największego obciążenia. Nowa Centrum znacząco odciążyło oddziały kliniczne i przede wszystkim znacznie poprawiło komfort leczonych pacjentów. Co ważne, nie muszą oni już być przyjmowani do szpitala, by uzyskać pomoc.

– Ta inwestycja w sposób znaczny pozwoliła oddzielić pacjentów szpitalnych od pacjentów ambulatoryjnych – podkreśla dyrektor Jarosz.

Centrum podzielone jest na dwie strefy. W diagnostyczno-zabiegowej powstała pracownia USG, densytometrii, spirometrii oraz gabinety zabiegowe. W części konsultacyjnej zapewniono opieką neurologiczną, reumatologiczną i immunologiczną, są też gabinety konsultacyjne w zakresie endokrynologii, onkologii, gastroenterologii oraz psychologii.

Stworzenie Centrum Leczenie Biologicznego kosztowało 9,8 mln zł.