W siedzibie Północnej Izbie Gospodarczej w Szczecinie odbyło się kolejne spotkanie w cyklu „Nauka i biznes”. Przedsiębiorcy i przedstawiciele wszystkich uczelni wyższych z regionu dyskutowali o tym, jak nauka i biznes mogą współdziałać. Pomysłów nie brakuje, a motywacją jest możliwość pozyskania środków w ramach Krajowego Planu Odbudowy. Gościem spotkania był wiceminister nauki i szkolnictwa wyższego prof. Andrzej Szeptycki.
„Nauka i biznes idą w parze”
Wiceminister mówił w Szczecinie o współpracy przedsiębiorców i naukowców na różnych polach. Polityk widzi wspólne działania m.in. w przemyśle, lecz zaznaczył, że humaniści również mogą być dla przedsiębiorców przydatni.
– Politologowie przygotowują analizy, socjologowie badają dane. Takie informacje również są praktyczne i przydatne dla przedsiębiorców – mówił prof. Andrzej Szeptycki. – Nowy sprzęt, technologia, zarządzanie biznesem, analizy to wszystko szeroko rozumiane produkty, które nauka może proponować, a biznes ich potrzebuje. Biznes potrzebuje nowych rozwiązań, a my jako Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego dbamy, by wartość nauki dla przedsiębiorców była jak największa.
Prezes Północnej Izby Gospodarczej w Szczecinie Hanna Mojsiuk przyznała, że przedsiębiorcy i naukowcy w Szczecinie współpracują coraz bliżej. Te relacje poprawiają się dzięki networkingowi i wspólnym inicjatywom takim jak np. konkurs „Przyszłość jest zielona”.
– Jesteśmy zaszczyceni, że nagrody będą przyznane szczecińskim studentom właśnie z rąk pana ministra – mówiła Hanna Mojsiuk. – Uważamy, że przedsiębiorcy powinni mocno współpracować ze światem nauki. Mamy dużo wspólnych działań i możliwości, to jest ten moment, gdy ta współpraca powinna być pogłębiana na niwie np. projektów badawczych, projektów rozwojowych czy przy wdrażaniu innowacji.
– Nauka i biznes idą w parze. Komunikacja w tym temacie jest podstawą rozwoju cywilizacji. Najbogatsze państwa na świecie inwestują w naukę i są liderami w rozwoju nowoczesnych technologii – dodała dr Monika Różycka, moderatorka spotkania przedsiębiorców z rektorami.
Wszyscy rektorzy w jednym miejscu
Spotkania w cyklu „Nauka i biznes” organizowane są przez Północną Izbę Gospodarczą w Szczecinie od ponad roku. Cel to dwa spotkania rocznie, które mają integrować przedsiębiorców z naukowcami. W wydarzeniach biorą udział rektorzy oraz przedstawiciele uczelni wytypowani na spotkania z poszczególnych katedr i wydziałów uniwersyteckich.
W spotkaniu w Północnej Izbie Gospodarczej wzięli udział między innymi: rektor Uniwersytetu Szczecińskiego Waldemar Tarczyński, rektor Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego Arkadiusz Terman, rektor Politechniki Morskiej prof. Wojciech Ślączka, rektor Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego prof. Leszek Domański.
Byli obecni również przedstawiciele prywatnych uczelni: WSB Merito, Zachodniopomorskiej Szkoły Biznesu, Collegium Balticum.
Komentarze
5