„Prezydent znakomicie dawał radę w trudnych czasach” kontra „bez merytorycznego podejścia, byle jak i byle gdzie”. Piotr Krzystek otrzymał wotum zaufania za działania w 2023 roku oraz absolutorium za wykonanie budżetu.
To już tradycja, że dyskusję poprzedzającą udzielenie wotum prezydentowi przejmują polityczne przepychanki radnych miejskich na linii Koalicja Obywatelska – Prawo i Sprawiedliwość.
Przeciwni udzieleniu wotum byli radni Prawa i Sprawiedliwości
– Niepokojące jest to, że z roku na rok ubywa nam mieszkańców. W 2023 ubyło nam ich 3 tysiące. To wielkość jednego osiedla, tak jakby zniknęło nam Kijewo. Jeśli dalej będziemy zapatrywać się na strategię Floating Garden 2050, to do tego czasu ubędzie nam 80 tysięcy mieszkańców – mówił przewodniczący Klubu PiS Krzysztof Romianowski.
Zdaniem radnego, nie wszystkie osiedla w Szczecinie są traktowane podobnie, a niektóre są „skrajnie zapomniane”.
– Załom-Kasztanowe, Klucz, Skolwin, Stołczyn. Brakuje tam, żeby władze zainteresowały się codziennymi problemami mieszkańców. Wykluczenie komunikacyjne, brak dobrych połączeń komunikacji miejskiej, brak remontów dróg, które są w opłakanym stanie. Ciągle niewystarczające podwyżki dla motorniczych i kierowców, niskie finansowanie kultury – wymieniał radny Romianowski.
Zdaniem radnego Marka Duklanowskiego, w Szczecinie nic się nie zmienia i wszystko jest takie samo, jak kilka lat temu.
– Mamy tego samego prezydenta, który wszystko realizuje w podobny sposób. Jak idzie w mieście? Powoli i to wcale nie jest dobre. Ulica Kolumba prawie w ogóle nie idzie, powoli była budowana szkoła przy ulicy Kredowej, powoli idą prace na placu Zwycięstwa. Powoli będzie również realizowana budowa torowiska na al. Powstańców Wielkopolskich. Transport publiczny również jeździ powoli – krytykował. – To wszystko jest przedstawieniem, nie będzie mowy o meritum, dyskusji o stawianiu celów. Będzie za to polityka, bez merytorycznego podejścia, byle jak i byle gdzie. I w tym chocholim tańcu pozostaniemy. To moje 9 absolutorium i zmieniają się tylko aktorzy tego przedstawienia.
„Szczecin zbudował sobie zaufanie inwestorów i wykonawców”
Zdaniem przewodniczącego Klubu Koalicji Obywatelskiej Łukasza Tyszlera, prezydent Piotr Krzystek „znakomicie dawał sobie radę w tych bardzo trudnych czasach”.
– Od 4 lat współpracowaliśmy z prezydentem uchwałodawczo, teraz bierzemy udział w pracach szeroko rozumianego zarządu miasta i myślę, że ta współpraca bardzo dobrze wpłynie na rozwój Szczecina. Widzimy zaangażowanie nowych wiceprezydentów. To zmiany, które prowadzą do rozwoju, czegoś nowego, nowej energii i siły – mówił. Jak podkreślił, „Szczecin zbudował sobie zaufanie inwestorów i wykonawców”.
– Szczecin od wielu lat jest prekursorem w budowaniu mieszkań. Dzięki TBS-owi budujemy rocznie około 200-220 mieszkań. Inne miasta zabiegają o to, abyśmy zdradzili tajniki funkcjonowania i pokazali, jak to robimy. W kwestii pracy również nie próżnujemy, pojawiają się nowe firmy, nowe instytucje, niedługo będziemy hubem branży off-shore. Tutaj również należą się podziękowania panu prezydentowi – argumentowała przewodnicząca radna Koalicji Samorządowej Renata Łażewska.
„Rok kontynuacji najważniejszych projektów inwestycyjnych”
Koniec końców Piotr Krzystek uzyskał wotum zaufania dzięki głosom radnych Koalicji Samorządowej i Koalicji Obywatelskiej, z którą współtworzy zarząd Szczecina. Radni udzielili również absolutorium prezydentowi za wykonanie budżetu za 2023 rok. Dochody wyniosły 3,260 mld zł, a wydatki – 3,547 mld zł.
– Rok 2023 był rokiem kontynuacji najważniejszych projektów inwestycyjnych. Zmagaliśmy się z kryzysem finansów samorządowych wywołanym polityką rządu. Pomimo redukcji wydatków inwestycyjnych, kontynuowaliśmy realizację kluczowych dla rozwoju miasta inwestycji. Utrzymaliśmy stały wzrost nakładów na oświatę, mimo niewystarczającej subwencji oraz wzrastających kosztów utrzymania. Zapewniliśmy stabilną sytuację finansową miasta wchodząc w 2024 rok jako jedno z nielicznych polskich miast z nadwyżką budżetową – argumentował prezydent Szczecina.
Komentarze
20