spotkania inne

Prezentacja książki Ludwiga Wilhelma Brüggemanna: Opis miasta Szczecina

foto: materiały prasowe

Gdzie?
Książnica Pomorska, Sala im. Zbigniewa Herberta (wejście od ul. Dworcowej, II p.)
Kiedy?
Wtorek, 29.01.2019
O której godzinie?
17:00
Za ile?
darmowe
Opis wydarzenia
Zapraszamy na prezentację książki Ludwiga Wilhelma Brüggemanna "Opis miasta Szczecina" w przekładzie i opracowaniu dr hab. prof. US Agnieszki Gut (Uniwersytet Szczeciński), które poprowadzi dr Agnieszka Borysowska (Książnica Pomorska). Spotkanie odbędzie się we wtorek 29 stycznia 2019 o godz. 17.00 w Sali im. Zbigniewa Herberta.

Do rąk polskiego czytelnika trafił właśnie przekład niemieckiego tekstu Ludwiga Wilhelma Brüggemanna, wydanego w 1778 roku pod tytułem "Beschreibung der Stadt Stettin" [Opis miasta Szczecina], opracowany przez dr hab. prof. US Agnieszkę Gut (Uniwersytet Szczeciński).

"Beschreibung..." był zapowiedzią większego dzieła tego autora opisującego stan Pomorza pruskiego w II połowie XVIII w.: "Ausführliche Beschreibung des gegenwärtigen Zustandes des Königlich-Preußischen Herzogtums Vor- und Hinterpommern". Do dzisiaj każdy badacz, zajmujący się dziejami zachodniopomorskich miejscowości, zaczyna swoją pracę od wypisu informacji zebranych przez Brüggemanna, którego opracowanie uznać można za rodzaj słownika geograficzno-historycznego. Ten niezwykle ważny zabytek pomorskiego piśmiennictwa oświeceniowego jest jednak dziś trudno dostępny dla osób zainteresowanych dziejami Pomorza. Przeszkodą jest nie tylko język oryginału dzieła, którego składnia i leksyka odbiegają od współczesnej niemczyzny, ale także krój czcionki, której używano na obszarach niemieckojęzycznych w XVIII wieku (fraktura). Świadomość tych trudności stała się bodźcem do opracowania publikacji, która udostępnia czytelnikowi XVIII-wieczny tekst źródłowy w nowej formie. Zrozumienie dzieła ułatwia opracowany przez tłumaczkę bogaty komentarz krytyczny, objaśniający terminy, nazwy instytucji, nazwy geograficzne czy postaci historyczne wymienione w tekście. Całość poprzedza obszerny wstęp, w którym autorka zaprezentowała autora dzieła i osadziła "Opis miasta..." w kontekście historycznym.

Publikację wydało Wydawnictwo Naukowe Uniwersytetu Szczecińskiego.

Komentarze

Jeszcze nikt nie dodał komentarza, bądź pierwszy!

Skomentuj

Strona korzysta z plików cookie oraz przechowuje i przetwarza dane osobowe zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.
akceptuję