Choć stał się jednym z waleczniejszych królów Polski, to w czasie potopu szwedzkiego był po stronie najeźdźców. Z ukochaną Marysieńką ożenił się potajemnie...O tych i innych faktach z biografii triumfatora spod Wiednia dowiemy się zwiedzając wystawę „Jan III Sobieski - marszałek, hetman, król". Wczoraj została ona otwarta w Galerii Gotyckiej szczecińskiego Zamku.
Warto przyjść do Zamku choćby po to by zobaczyć listy Jana III Sobieskiego, własnoręcznie przez niego pisane, husarskie zbroje, trofea z bitwy pod Wiedniem oraz obrazy przedstawiające wydarzenia i postacie z epoki, a to tylko niektóre elementy tej ekspozycji. Wsród najefektowniejszych muzealiów jest panneau „Bitwa pod Wiedniem” wykonane przez malarza Melchiora Widmara na zamówienie pałacu Elti w Genui. Na obrazach widzimy synów króla, m.in.Jakuba zwanego Fanfanikiem, który miał szansę stać się nastepcą ojca na tronie. Zobaczymy też rycinę przedstawiającą bitwę pod Gołębiem. Odbyła się w 1656 roku i podczas niej Sobieski walczył przeciwko wojskom stefana Czarneckiego, po stronie... szwedzkiej. Przy wejściu do sali znajdziemy natomiast szczegółowe kalendarium życia władcy.
Oczywiście ważną częścią wystawy są zbiory dotyczące bitwy pod Wiedniem. Kto przyjdzie do Galerii Gotyckiej zobaczy duży turecki namiot, siodła (w tym bardzo cenne siodło należące prawdopodobnie do Kara Mustafy, dowódcy wojsk), szable, prochowniki, tarcze, broń palną. Te zbiory wzbudziły najwieksze zainteresowanie zwiedzających pierwszego dnia.
Eksponatów na wystawie jest niemal dwieście. 120 eksponatów przywieziono do Szczecina z Lwowskiego Muzeum Historycznego (wiele prezentowanych jest po raz pierwszy w naszym kraju), a pozostałe pochodzą z polskich instytucji, m.in. z Kętrzyna, Krakowa, Krasnegostawu, Krośniewic, Łęczycy, Opola, Poznania, Ostrowca Świętokrzyskiego, Radomia czy Wrocławia. Wystawę można zwiedzać do 25 października, a wstęp jest bezpłatny.
Komentarze
0