Od początku 2020 r. zacznie działać Dom Kultury „Krzemień”. Powstanie w specjalnie budowanym na cele kulturalne, edukacyjne i sportowe budynku przy ul. Krzemiennej w Podjuchach.
- Mamy nadzieję, że spełnione zostaną oczekiwania i aspiracje mieszkańców Podjuch, Klucza, Żydowiec, Zdrojów i całego Prawobrzeża. Liczymy, że działalność nowego domu kultury będzie promieniować również na lewy brzeg Szczecina – mówiła Jagoda Kimber z Wydziału Kultury Urzędu Miasta podczas obrad Rady Miasta.
Ma wskrzesić na Prawobrzeżu „wielki ogień kultury”
Wtorek był formalnym zwieńczeniem rozpoczętych w 2014 r. starań o utworzenie nowej instytucji kultury w Podjuchach. Radni przyjęli tego dnia projekty uchwał o powołaniu Domu Kultury „Krzemień” i nadaniu mu statutu. W zamian usłyszeli brawa od młodzieży z Prawobrzeża, która pojawiła się na sesji, specjalnie czekając na te głosowania.
- Nawiązując do nazwy domu kultury. Już niedługo instruktorzy, przewodnicy, mistrzowie poszczególnych warsztatów będą tam krzesać zapał młodych, ale też starszych mieszkańców. Wierzę, że rozniecą na Prawobrzeżu wielki ogień kultury – podkreślał Maciej Szyszko, radny miejski i osiedlowy z Podjuch, jeden z inicjatorów powstania „Krzemienia”.
Od happeningu, przez konkurs, po budowę
Pomysł na budowę instytucji kultury w Podjuchach wyszedł bowiem od mieszkańców i lokalnych społeczników. To oni zebrali ponad 2600 głosów poparcia, które przekazano do miasta w ramach kolorowego happeningu, budując drewnianą makietę Domu Kultury.
Realizację ich pomysłu miasto rozpoczęło od ogłoszenia konkursu architektonicznego. Wygrała koncepcja pracowni GRID architekci z Wrocławia. W połowie 2018 r. na zlecenie TBS Prawobrzeże budowę rozpoczęła firma Expert z Dolic. Dziś inwestycja jest już na ukończeniu.
Kultura, edukacja, sport i pierwsza kawiarnia w okolicy
W siedzibie Domu Kultury „Krzemień” zaplanowano: scenę kameralną z widownią na 200 osób, pracownie artystyczne (muzyczną, plastyczną, tańca, baletu i teatru), salę gimnastyczną, salę konferencyjną i pierwszą w tej okolicy kawiarnię. Na zewnątrz znajdzie się scena z miejscami do siedzenia dla ok. 100 osób, ścianka wspinaczkowa dla dzieci, ogródek kawiarniany, alejki i zieleń parkowa.
Magistrat chce, żeby „Krzemień” prowadzony był przez podmiot zewnętrzny wyłoniony w ramach konkursu. To wciąż rzadko spotykana formuła w przypadku miejskich domów kultury. Szczecin jako pierwszy w Polsce testował ją w „Trafostacji Sztuki”.
Komentarze
7