Około 3,5 miliona złotych ma kosztować oczyszczenie Jeziora Słonecznego, które zostało skażone prawdopodobnie w wyniku pożaru w jednej z fabryk w Mierzynie. Kiedy prace miałyby się rozpocząć? Nie wiadomo.
Kilka dni temu Wody Polskie otrzymały wyniki badań z sześciu próbek na obecność metali ciężkich w Jeziorze Słonecznym. Cały czas przekroczone są normy zawartości cynku (3800-4200 mg/kg), a w dwóch próbkach odnotowano nieznaczne przekroczenie zawartości miedzi (180 mg/kg).
„Cynk ten pochodził prawdopodobnie z pobliskiego zakładu branży metalowej. Źródłem cynku jest również ruch uliczny” – czytamy w komunikacie Wód Polskich. „Wykonano kartę projektu i wstępnie oszacowano koszty inwestycyjne na 3,5 mln złotych”.
Kiedy rozpocznie się usuwanie zanieczyszczenia? Tego nie wiadomo. „Zadanie wpisano do realizacji i oczekuje na pozyskanie środków finansowych” – czytamy.
Przypomnijmy, że na początku września miała miejsce pierwsza (i na razie jedyna) próba wprowadzenia środka koagulującego, który miał zneutralizować zanieczyszczenie Jeziora Słonecznego metalami ciężkimi. Te powstało najprawdopodobniej na skutek spływu Wierzbakiem z obszaru, na którym miała miejsce akcja gaśnicza pożaru hali przemysłowej przy ulicy Spółdzielców w Mierzynie.
Dopuszczalne zawartości metali ciężkich określa Rozporządzenie Ministra Środowiska z 6 lutego 2015 roku w sprawie stosowania komunalnych osadów ściekowych. Dopuszczalna zawartość cynku wynosi 2500 mg/kg suchej masy do rekultywacji na cele rolne, 3500 mg/kg s.m. do rekultywacji terenów na cele nierolne, 5000 mg/kg s.m. m.in. do zastosowania na gruntach do uprawy roślin nieprzeznaczonych do spożycia.
Komentarze
6