To poradnia inne niż wszystkie – to tutaj osoby posiadające orzeczenie o niepełnosprawności mogą skorzystać z fachowej pomocy stomatologicznej. „To często ciężko schorowani ludzie, z upośledzeniem umysłowym, z którymi nie ma żadnego kontaktu”.
Po 9 miesiącach zawieszenia działalności Poradnia Stomatologiczna ze szpitala „Zdroje” ponownie przyjmuje pacjentów – osoby z orzeczeniem o niepełnosprawności. Dzieci i młodzież do 16. roku życia mogą liczyć na pomoc bez względu na stopień niepełnosprawności, osoby starsze muszą posiadać orzeczenie o umiarkowanym lub znacznym stopniu niepełnosprawności.
Obecnie jest to jedyna poradnia działająca w warunkach szpitalnych, która zabezpiecza świadczenia stomatologiczne dla pacjentów najciężej upośledzonych i schorowanych. Działalność dwóch innych ośrodków szpitalnych, w Koszalinie i Gorzowie, ze względu na obecną sytuację pandemiczną została zawieszona. Zatem Poradnia Stomatologiczna w szpitalu „Zdroje” świadczy usługi pacjentom z całego województwa zachodniopomorskiego i części lubuskiego.
„Najcięższe przypadki wymagają zaintubowania pacjenta”
– Nasi pacjenci wymagają najczęściej leczenia i usuwania dużej ilości zębów. Ostatnio pacjentce musieliśmy usunąć jednorazowo aż dwadzieścia. To często ciężko schorowani ludzie, z upośledzeniem umysłowym, z którymi nie ma żadnego kontaktu. Jedynym rozwiązaniem w takich sytuacjach jest przeprowadzenie zabiegu w znieczuleniu ogólnym – mówi dr Maria Domańska-Wiktor, kierownik Poradni Stomatologicznej szpitala „Zdroje”. – Najcięższe przypadki wymagają także zaintubowania pacjenta. Ale dzięki temu możemy podczas jednej wizyty, a tym samym przy jednorazowym podaniu znieczulenia, kompleksowo i bezboleśnie wyleczyć ich zęby.
Wśród pacjentów poradni są dzieci z ośrodków specjalnych i pensjonariusze DPS-ów czy zakładów opieki długoterminowej. Specjaliści z poradni zabezpieczają też opiekę stomatologiczną pacjentom hospitalizowanym w szpitalu – dzieciom oraz dorosłym z oddziałów psychiatrycznych i z Zakładu Pielęgnacyjno-Opiekuńczego, a także pacjentom w ciężkich stanach na Oddziale Intensywnej Terapii i Anestezjologii.
Placówka stomatologiczna z pełnym zapleczem anestezjologicznym to gwarancja bezpieczeństwa
Osoby niepełnosprawne wymagają zindywidualizowanego podejścia oraz stosowania dodatkowych środków w procesie ich leczenia. Dotyczy to także znieczulenia ogólnego, bez podania którego u wielu z nich leczenie nie byłoby po prostu możliwe.
– Zabieg w znieczuleniu ogólnym jest bezpieczny nawet dla najciężej upośledzonych pacjentów, o ile przeprowadzany jest w placówce z pełnym zapleczem anestezjologicznym, a takowym szpital „Zdroje” dysponuje. W samym zabiegu biorą udział dwa zespoły – stomatologiczny i anestezjologiczny. Oprócz dentysty i asysty stomatologicznej na sali jest też lekarz anestezjolog i pielęgniarka anestezjologiczna, którzy przez cały czas czuwają nad bezpieczeństwem pacjenta. Po zakończeniu leczenia pacjenci wybudzają się i dochodzą do siebie na monitorowanej sali obserwacyjnej, a już po dwóch godzinach mogą opuścić szpital – informuje Magdalena Knop, rzecznik prasowy SPSZOZ „Zdroje”.
Stomatolodzy konsultują też dzieci trafiające na Oddział Chirurgii Dziecięcej z urazami w obrębie szczęki po wypadkach i pobiciach.
Komentarze
1