Za nami pierwszy etap sadzenia drzew. Buki, jodły, dęby oraz inne gatunki znalazły się w okolicach Jeziora Głębokiego czy w Dąbiu. Łącznie posadzono ponad 30 tysięcy drzew, co przełożyło się na ponad 2,5 hektara lasów miejskich. A to jeszcze nie koniec.
Tuż przy Syrenich Stawach znalazła się aleja kasztanowców, która stanowi nowość w naszym mieście. Od strony ul. Międzyparkowej, w stronę wiaduktu przy ul. Arkońskiej, posadzono 60 drzew tego gatunku, które zostały wyhodowane we własnej szkółce z nasion pozyskanych z blisko stuletnich drzew.
– Sadzonki zostały zabezpieczone palikami w obawie przed zgryzaniem przez licznie występujące na Syrenich Stawach sarny – informuje Andrzej Kus, rzecznik miasta ds. komunalnych i ochrony środowiska. – Dalej, tuż przy samej Arkonce, posadzonych zostało 50 orzechów włoskich. Za kilka lat powinny już dawać pierwsze owoce. Pierwszy miejski sad będzie oczywiście dostępny dla wszystkich mieszkańców.
Jesienią sadzenie będzie kontynuowane. Przybędzie kolejnych 16 tysięcy drzew różnego gatunku.
Coraz więcej zieleni w mieście
Zakład Usług Komunalnych przygotowuje się do ogłoszenia przetargu na nasadzenia kolejnych drzew. Miasto przeznaczy na nowe nasadzenia aż 900 tysięcy złotych.
– Nawet pięciometrowe drzewa znajdą się w całym Szczecinie, we wszystkich dzielnicach – również w centrum. Zobaczymy je nie tylko w parkach, ale i pasach drogi. Objęte zostaną 3-letnią gwarancją i zabiegami pielęgnacyjnymi. Obecnie trwa ustalanie lokalizacji nasadzeń. Posadzone zostaną jesienią 2021 – mówi Kus.
W ubiegłym roku, w ramach podobnego przetargu, udało się posadzić 630 drzew, w tym m. in.: lipy, platany, brzozy buki czy graby. Kosztowały, wraz z gwarancją, 600 tysięcy złotych.
Ponad milion dodatkowych funduszy na zieleń
W ostatnich dniach Miasto przeznaczyło dodatkowe 1,2 mln zł na zieleń w mieście i jej utrzymanie. Zaplanowano obsadzenie wszystkich miejskich kwietników, m.in. na placu Tobruckim i przy Bramie Królewskiej. Do miasta wrócą również wieże kwiatowe, a na rabatach posadzone zostaną nowe kompozycje bylin.
– Nowym działaniem będzie wprowadzenie tzw. zieleni mobilnej w formie obsadzonych roślinnością donic, zlokalizowanych w miejscach reprezentacyjnych oraz w uboższym w szatę roślinną Śródmieściu – zapowiada Kus. Dodatkowe pieniądze – 120 tys. zł – przewidziano również na badania stanu zdrowotnego drzew.
Komentarze
6