21. piętro Pazimu wzbogaciło się o nietypową konstrukcję – budkę lęgową dla sokoła wędrownego. To bardzo rzadki, prawnie chroniony w Polsce, ptak drapieżny. Poluje wyłącznie na inne ptaki, a w miastach jego głównym pokarmem są gołębie miejskie, dzięki temu reguluje ich liczebność w miejscu swego występowania.

W Szczecinie gniazdują już dwie pary sokołów wędrownych, kolejne dwie pary mają gniazda na kominach Elektrowni Dolnej Odry pod Gryfinem oraz Zakładów Chemicznych Police. Czy budka lęgowa na balkonie jednego z najwyższych pięter Pazimu znajdzie swoich ptasich lokatorów? Szanse są bardzo duże. Ptaki są widywane w okolicy centrum miasta, nawet z okien Café 22, a dodatkowo sokoły te chętnie zasiedlają sztuczne gniazda.

W Polsce gniazduje ok. 15 par tych drapieżników, większość z nich na wysokich budynkach i kominach. Wybierają takie miejsca jako punkt obserwacyjny potencjalnych ofiar. Silna miejska populacja sokoła wędrownego występuje także w Niemczech: w Dolinie Odry i Berlinie. Tam również gniazduje w specjalnych budkach lęgowych na dużych wysokościach. Poza Szczecinem, Policami i Gryfinem, ptak ma swoje gniazdo m.in. na Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie oraz na Wawelu w Krakowie. W Polsce sokoły wędrowne gnieżdżą się także w górach (na skałach) oraz od niedawna na drzewach, dzięki prowadzonemu programowi reintrodukcji.

Na stronach Stowarzyszenia na rzecz dzikich ptaków „Sokół” www.peregrinus.pl można śledzić on-line czynne gniazda sokoła. Pazim czeka na swojego specjalnego lokatora. Czy budka lęgowa dołączy do grona czynnych gniazd sokoła wędrownego łatwych do śledzenia na żywo?