Dokładnie o 12.30, w piątek 15 listopada ma rozpocząć się manifestacja z organizowana przez Ogólnopolski Ruch Ateistczno-Lewicowy oraz Polskie Stowarzyszenie Racjonalistów. Członkowie tych organizacji wyjdą na ulice pod hasłem "Stop dyskryminacji świeckiego światopoglądu w przestrzeni publicznej Szczecina". Będą domagać się umieszczenia tablicy na cześć Kazimierza Łyszczyńskiego. Ale czy manifest jest jedynym wyjściem? Urząd Miasta wydał oświadczenie w tej sprawie.
W związku z planowaną przed urzędem miasta pikietą pod hasłem "Stop dyskryminacji świeckiego światopoglądu w przestrzeni publicznej Szczecina" przesyłamy do Państwa stanowisko magistratu w tej sprawie. Przestrzeń miasta jest własnością wszystkich jego mieszkańców i wszyscy mają prawo z niej korzystać w sposób nie naruszający niczyich interesów oraz zgodnie zobowiązującym prawem. Miasto jest otwarte na inicjatywy mieszkańców.
15 października br. urząd miasta poinformował Ogólnopolski Ruch Ateistyczno – Lewicowy, że pl. Adama Mickiewicza to nie jest odpowiednia lokalizacja na umieszczenie tablicy poświęconej Kazimierzowi Łyszczyńskiemu. Teren placu jest wpisany do rejestru zabytków, stanowi zamkniętą kompozycję zieleni i ma już swojego patrona. Jednocześnie urząd zaproponował rozważenie innej właściwej lokalizacji. Na to pismo nie było już odpowiedzi, lecz zapowiedź manifestacji pod urzędem miasta na jednym z portali społecznościowych. Wśród pojawiających się tam informacji znalazły się także propozycje kolejnych lokalizacji.
W związku z tym informujemy, że możliwa jest lokalizacja tablicy w nawierzchni Placu Żołnierza na wysokości Klubu 13 Muz, zaproponowana przez Ogólnopolski Ruch Ateistyczno – Lewicowy.
Pozostałe, proponowane przez ORAL, propozycje tj.: Pl. Lotników (po lewej stronie postaci Bartolomeo Colleoniego), Pl. Żołnierza (cokół lub obelisk byłego pomnika żołnierzy radzieckich), Wały Chrobrego (wewnętrzna strona balustrady otaczającej postać Walczącego z centaurem) oraz w alei na wysokości Rektoratu US przy ul. Papieża Jana Pawła II, powodują bądź kolizję z funkcją użytkową przestrzeni, bądź nie spełniają wymogów ochrony konserwatorskiej zabytkowych obiektów. Przed przystąpieniem do prac związanych z montażem tablicy bezpośrednio w płycie chodnika/ trawnika należy uzyskać zgodę zarządcy terenu tj. Zarządu Dróg i Transportu Miejskiego w Szczecinie oraz z uwagi na lokalizację na obszarze Starego Miasta, objętym wpisem do rejestru zabytków, pozwolenie Miejskiego Konserwatora Zabytków, prowadzącego także ewidencję tablic i pomników współczesnych. W przypadku wyboru innej formy usytuowania tablicy w przestrzeni miasta np. na cokole, jako akcentu rzeźbiarskiego czy pomnika ze stosowną inskrypcją, jej lokalizacja będzie wymagała zgody w formie uchwały Rady Miasta.
Tomasz Klek
Biuro Komunikacji Społecznej i Marketingowej
Komentarze
0