Gdzie i kiedy?
niedziela, 10 lutego 2019, 11:00
Za ile?
oprowadzanie w cenie biletu na wystawę: 6 i 4 zł ulgowy
10 i 24 marca Zamek Książąt Pomorskich zaprasza na dwa oprowadzania kuratorskie po wystawie "Piękno poza czasem. Kolekcja Muzeum Narodowego w Kielcach na Zamku w Szczecinie" prezentowanej w Galerii Gotyckiej i Galerii Wschodniej (wejście J). Pierwsze odbędzie się o godz. 11.00, drugie o godz. 13.00.

Oprowadzać będzie p. Jolanta Rybkiewicz, kierownik Działu Wystaw Artystycznych Zamku Książąt Pomorskich w Szczecinie.

Czas oprowadzania: około 60 minut.

Przypominamy, że na wystawie zgromadzono ponad 200 arcydzieł mistrzów polskiego malarstwa, m.in. dzieła Wyspiańskiego, Malczewskiego, Chełmońskiego, Kossaka, Boznańskiej, Nowosielskiego i innych.

Wystawa jest dostępna w Zamku do 31 marca br. od wtorku do niedzieli w godz. 10.00-18.00.

Oprowadzanie w cenie biletu na wystawę: 6 i 4 zł ulgowy.

 

Kielecka Galeria Malarstwa Polskiego i Europejskiej Sztuki Zdobniczej zaliczana jest do jednej z najznakomitszych w Polsce. Ekspozycja prezentowana na Zamku Książąt Pomorskich w Szczecinie, przygotowana została w oparciu o znaczną i co ważne, najcenniejszą część kolekcji Muzeum Narodowego w Kielcach. Prezentować będzie style, jakie obecne były w polskim malarstwie od XVII do połowy XX wieku. Malarstwu towarzyszyć będą wyroby rzemiosła artystycznego: meble, szkło, porcelana, fajans i mniej liczne przykłady złotnictwa, zaaranżowane tak, by choć w podstawowym stopniu przybliżyć klimat poszczególnych epok.

Ekspozycji nadano układ chronologiczny. Otwierają ją nowożytne wizerunki z polskich, szlacheckich galerii rodowych z XVII i XVIII wieku, wywodzące się z tradycji rodzimej – tzw. Sarmackiej. Dalej prezentujemy sztukę epoki stanisławowskiej, malarstwo doby romantyzmu aż po rozwijające się w XIX w. malarstwo pejzażowe i pejzażowo – rodzajowe. Następnie pokazane zostały dzieła malarzy związanych ze szkołą monachijską, wśród których warto wymienić m.in. J. Chełmońskiego, czy A. Gierymskiego. Licznie prezentowana jest twórczość Olgi Boznańskiej. Interesującą grupę stanowią młodopolskie, alegoryczno-mitologiczne i symboliczno-patriotyczne kompozycje J. Malczewskiego, czy jednego z czołowych przedstawicieli Młodej Polski – S. Wyspiańskiego. Niewątpliwym arcydziełem jest modernistyczny "Portret dziewczynki w czerwonej sukience" namalowany w 1897 roku przez Józefa Pankiewicza. Kolejnym nurtem prezentowanym na wystawie jest sztuka Art Deco. Dalsza część ekspozycji poświęcona została pierwszym próbom awangardowym w malarstwie polskim. Ekspozycję kończą m.in. przykłady dzieł kolorystów, kapistów oraz przedstawicieli polskiej awangardy w różnorodnych wydaniach.

Kuratorki: Joanna Kaczmarczyk, Jolanta Rybkiewicz