Szczecińskie święto piwa już w przyszły weekend. Do naszego miasta zjadą browary z różnych stron Polski oraz Niemiec. W sumie w alei kwiatowej czekać będzie 20 stoisk. Zaplanowano też warsztaty, prelekcje, piwny spacer z przewodnikiem i wieczorne koncerty. To wszystko na Oktoberfest Szczecin 2023.

Przyjadą browary z Polski i Niemiec

Szczeciński Oktoberfest potrwa od piątku do niedzieli, 6 – 8 października. Tradycyjnie już wydarzenie odbędzie się w alei kwiatowej. Stanie tam 20 stoisk (w tym 17 browarów, 1 hurtownia i 2 inne propozycje alkoholów), a mieszkańcy będą mogli zapoznać się z ofertami browarów z Poznania, Kołobrzegu, Nowej Soli, Świdnicy, Wrocławia, Częstochowy, Witnicy, a nawet Bawarii.

– Piwowarzy na czas Oktoberfest Szczecin przygotowują prawdziwe perełki. Piwa warzone z różnych słodów, leżakowane w odpowiednich warunkach i przygotowywane z pasją i wielką uwagą – zapowiada Celina Wołosz, rzecznik prasowa spółki Żegluga Szczecińska Turystyka Wydarzenia. – Na miejscu znajdziemy zarówno niefiltrowane pilsnery, lagery, koźlaki, bawarskie klasyki, ale także bezalkoholowe smakowe, czy bezglutenowe lagery, wariacje pszeniczniaków np. z zielonym ogórkiem oraz klasycznego bałtyckiego portera. Będzie w czym wybierać. Począwszy od gatunków, poprzez dodatki, a na stężeniu alkoholowym kończąc. 

Organizatorzy przedstawili też listę browarów, które wezmą udział w szczecińskim święcie piwa. To: Colberg, Browar za miastem, Browar Witnica, Miejski Browar Stargard, Browar Pod Zamkiem, Browar Piwo z Żuka, Browar Gryfus, Browar Lubrow, Browar Maltgarden, Browar Stu Mostów, Browar Harpagen, Browar Nieczajna, Browar Bespoke, Browar Świdnica, Erl Bräu & KALEA, Browar Sady, Browar Odrzański. Swoje stoiska będą też mieć Skarb Templariuszy Tomasza Osaka z nagradzanymi miodami pitnymi i winami oraz pijalnia nalewki wiśniowej Pijana Wiśnia. 

W alei kwiatowej pojawią się oczywiście stoiska gastronomiczne i food trucki. Na głodnych będą czekać burgery, langosze, frytki, pizze, dania kuchni wietnamskiej, bułki z szarpaną wieprzowiną, tosty i naleśniki. 

Warsztaty piwowarskie, konkursy i quizy

Odwiedzający Oktoberfest Szczecin będą mogli zapoznać się ze sztuką warzenia piw i poznać jej największe tajniki. Jak co roku w alei kwiatowej stanie scena, gdzie doświadczeni piwowarzy będą dzielić się z mieszkańcami swoją wiedzą. Prelekcje zaplanowano w piątek i sobotę, 6 i 7 października. Wydarzenie poprowadzi Łukasz Anczyk – miłośnik piwa, piwowar domowy, absolwent Technologii Piwowarstwa na UPWr, autor bloga Opiwatele.

– Po takich warsztatach i prelekcjach konieczna będzie ocena znajomości wiedzy, którą najlepiej sprawdzą nasze quizy i konkursy. Gwarantujemy doskonałą zabawę i ubaw po pachy. A dla najlepszych i najwyborniejszych piwoszy przygotujemy nagrody niespodzianki – zaprasza Celina Wołosz. 

Wieczorne koncerty

Wieczory na Oktoberfest Szczecin umilać będzie muzyka na żywo. W piątek wystąpi szczecińska formacja QAR Queen Anne's Revenge, która wykonuje klasyczne angielskie szanty, a także żywiołowe melodie irlandzkie, szkockie czy angielskie. 

Sobotni wieczór rozpocznie koncert Something on the Wall. To szczeciński grunge'owy zespół, który z nieskrywaną pasją oddaje hołd brzmieniom lat 90. 

– Będzie to prawdziwa podróż do czasów, gdy muzyka była pełna mocy, emocji i autentycznego przekazu. Something on the Wall to zespół, którego dźwięki przeniosą Was w erę Pearl Jam i początków Hey, gdzie rock był w swoim apogeum. Ich autorskie kompozycje nawiązują do najlepszych tradycji grunge'u, a poetyckie teksty poruszają głębokie tematy, które każdy może odnaleźć w swoim sercu – zapowiadają organizatorzy. 

Na finał zaplanowano stand-up Zbycha Grabowskiego.

Spacer szlakiem piwnego Szczecina

W piątek i sobotę będzie można też zwiedzić Szczecin szlakiem piwa. Spacer pod hasłem „Pivny Szczecin” poprowadzi przewodnik Tomasz Wieczorek, który opowie m.in. o tym, skąd wzięło się słowo piwo, jak „złoty trunek” potrafił wpływać na życie, a nawet przebieg bitew, dlaczego doszło do buntu piwnego w Szczecinie, w jaki sposób piwo ratowało życie i czy mitologiczny gryf ma swoje początki w tych samych stronach co… piwo. Wycieczka będzie połączona z degustacją. Na spacer obowiązują bilety, które można kupić w Centrum Informacji Turystycznej przy pl. Żołnierza 20. Liczba uczestników spaceru jest ograniczona.

Uwaga! Będą zamknięte ulice

W związku z organizacją wydarzenia od piątku 6 października od godz. 6.00 do niedzieli 8 października do godz. 20:00 zostaną zamknięte dla ruchu kołowego parking oraz ulica przy pl. Żołnierza Polskiego na odcinku od ul. Mariackiej do ul. Farnej.

Program:

piątek, 6.10.2023, g. 16:00 - 24:00

16:00 Rozpoczęcie imprezy

16:00 – 19.00 Pivny Szczecin – spacer z przewodnikiem szlakiem piwa – sprzedaż biletów (Centrum Informacji Turystycznej).

16:30 – 17:30 Z cyklu: Poznajcie nasze browary: historia powstania, warzenie itp. Zapraszamy na scenę przedstawicieli browarów, które chcą się zaprezentować, opowiedzieć o swoich piwach.

18:00 – 18:30 Prelekcja Łukasz Anczyk – blog Opiwatele: „Piwo to nie złoty trunek”.

18:30 – 19.00 Quiz piwny/zawody z drobnymi nagrodami.

20:00 – 21.00 Koncert Queen Anne’s Revenge.

22.00 – 24.00 DJ set – Deep In My Soul collective.

24:00 Zakończenie imprezy.

sobota, 7.10.2023, g. 12:00 - 24:00

12:00 Rozpoczęcie drugiego dnia imprezy.

12:30 – 13:15 Prelekcja Łukasz Anczyk – blog Opiwatele: „Jak powstaje piwo i czemu nie robi się go z chmielu”. 

13:30 – 14:30 Prelekcja Tomasz Wieczorek: czy Sydonia warzyła piwo? – opowiastki o ciekawych historycznych postaciach zajmujących się warzeniem piwa. 

14:30 – 15.30 Z cyklu: Poznajcie nasze browary: historia powstania, warzenie itp. Zapraszamy na scenę przedstawicieli browarów, które chcą się zaprezentować, opowiedzieć o swoich piwach.

15:30 – 16.00 Quiz piwny/zawody z drobnymi nagrodami. 

16:00 – 16:45 Prelekcja Łukasz Anczyk – blog Opiwatele: „Zawód piwowar – romantyczna przygoda, czy ciężki kawał chleba”.

16:00 – 19.00 Pivny Szczecin – spacer z przewodnikiem szklakiem piwa – sprzedaż biletów na zapisy (Centrum Informacji Turystycznej). 

17:00 – 19:00 Łukasz Anczyk – blog Opiwatele: „Przez zabawę do wiedzy – degustacja stylów piwnych z udziałem publiczności”. 

20:00 – 21:00 Koncert Something On The Wall.

21:30 – 22:15 Stand up Zbychu Grabowski.

22.30 – 24.00 DJ set – Deep In My Soul collective.

24:00 Zakończenie imprezy.

niedziela, 8.10.2023, g. 12:00 - 18:00

12:00 Rozpoczęcie trzeciego dnia imprezy.

14.00 – 15:00 Quiz piwny z drobnymi nagrodami.

15:00 – 16:00 Tomasz Wieczorek – prelekcja: „Jak historia piwa przeplata się z dziejami świata.”

18:00 Zakończenie imprezy.