Warsztaty z kryptografii i szyfrowania, pokazy z ciekłym azotem, zagadki logiczne i łamigłówki, strefa dla najmłodszych i wiele więcej. Uniwersytet Szczeciński zaprasza szczecinian do wspólnego świętowania i lepszego poznania jego oferty edukacyjnej i działalności.

– Chcemy zaprezentować to, co Uniwersytet Szczeciński ma najlepszego. Przygotowaliśmy bogaty program pełen atrakcji, wydarzeń naukowych i zabaw – podkreśla Magdalena Wlazło z Działu Promocji Uniwersytetu Szczecińskiego. – Pracownicy naukowi w przystępny sposób zaprezentują to, czym na co dzień zajmują się w swojej pracy, a studenci zdradzą jak z sukcesem łączyć naukę z pasją.

Kto zostanie nowym Uniwersyteckim Mistrzem Ortografii?

Tradycyjnie już dwudniowe świętowanie rozpocznie się od Dyktanda Uniwersyteckiego organizowanego z inicjatywy prof. dr hab. Ewy Kołodziejek. 24 maja br. śmiałkowie zmierzą się z zawiłościami polskiej ortografii, a najlepsi zostaną docenieni nagrodami pieniężnymi.

Tego samego dnia Uniwersytet Szczeciński zaprasza także na wykład dra hab. Jarosława Korpysy, prof. US pt. „Czy wszystko, co zielone, jest dobre dla społeczeństwa i biznesu?”.

Festyn z warsztatami, pokazami i magicznymi sztuczkami

Po naukowych zmaganiach, pracownicy Uniwersytetu Szczecińskiego zapraszają 25 maja br. na wielki festyn w Alei Kwiatowej, który poprowadzi iluzjonista. To tutaj zaprezentują swą ofertę wszystkie wydziały i jednostki uczelni.

– Na stoiskach przewidziano liczne pokazy naukowe, wystawy i warsztaty. W programie znalazło się bardzo dużo atrakcji dla całych rodzin, dzięki którym będzie można poznać naukę poprzez zabawę – zapowiada Magdalena Wlazło.

Wśród pokazów naukowych znajdą się te z wykorzystaniem ciekłego azotu, ale i prezentujące żywe bezkręgowce wodne. Naukowcy zapraszają również na wystawy i warsztaty – oceanograficzne, paleontologiczne z możliwością zrobienia odlewu i malowania skamieniałości, poświęcone mindfulness (trening uważności), samoregulacji czy sztuki origami.

– Na jednym ze stoisk, przy okazji prezentacji tradycji innych krajów, będzie można wziąć udział w degustacji tradycyjnych potraw, na innym przeanalizować wagę ciała, czy obserwować symulację rozprawy sądowej. Najbardziej dociekliwi będą mogli zapoznać się z podstawami kryptografii oraz samodzielnie spróbować swoich sił w szyfrowaniu – dodaje nasza rozmówczyni.

Okazja do poznania innych kultur

Program artystyczny rozpocznie parada oraz występ zespołu Szczecinianie. O oprawę festynu zadba Chór Uniwersytetu Szczecińskiego oraz Grupa Wokalna ATUT. Na scenie pojawią się również studenci z kół naukowych oraz Szkoły Doktorskiej US.

Nasz Doktorant z Indonezji zrobi pokaz swojego tradycyjnego tańca w stroju ludowym. A doktorantka Dorota Jaśkiewicz zagra na kontrabasie z akompaniatorem z Akademii Sztuki – zdradza Magdalena Wlazło.

Uczelnia nie zapomniała również o najmłodszych. W strefie dziecięcej, która będzie obsługiwana przez Koło Naukowe Pedagogów i Animatorów Kultury PASJA znajdą się nie tylko stoiska z malowaniem twarzy oraz modelowaniem balonów, ale i wielkie bańki mydlane oraz kolorowanka uniwersytecka. Łasuchy będą mogły skosztować waty cukrowej oraz lodów.

Maturzyści mile widziani

Do udziału w festynie Uniwersytet Szczeciński zaprasza nie tylko rodziny, ale i tegorocznych maturzystów. Przedstawiciele Akademickiego Biura Karier przybliżą możliwości aplikowania o staże czy praktyki. Natomiast Biuro Rekrutacji US przedstawi przyszłym studentom bogatą ofertę edukacyjną oraz proces rekrutacji.

Całe wydarzenie będzie można oglądać w Internecie. Trzygodzinną transmisję z przebiegu święta US przygotuje UNIWIZJA – Telewizja Uniwersytetu Szczecińskiego.