Tym razem chodzi o kameralny obiekt dla piłkarzy Stali i piłkarek Olimpii. Powstanie u zbiegu ulic Bandurskiego i Kresowej, w miejscu zapuszczonych boisk treningowych i zlikwidowanego niedawno garażowiska.
Stal i Olimpia grają obecnie na stadionie położonym w niecce po drugiej stronie ulicy. Ten obiekt jest jednak mocno zniszczony (zwłaszcza trybuna od strony ul. Axentowicza) i nadmiernie eksploatowany przez liczne drużyny seniorskie oraz młodzieżowe obu klubów. Dlatego postanowiono o budowie nowego kompleksu boisk w miejscu niszczejącej infrastruktury treningowej u zbiegu ulic Bandurskiego i Kresowej.
Kompleks trzech boisk
Główne boisko powstanie „na górce”, w miejscu, w którym np. rozgrywane były zawody jeździeckie Sedina Horse Show. Stanie przy nim trybuna na 400 miejsc. Niżej, zarośnięte trawą boisko żużlowe, zastąpione zostanie pełnowymiarowym boiskiem ze sztuczną nawierzchnią.
W miejscu dawnego garażowiska (od strony ul. Kresowej) zaplanowano jeszcze małe boisko treningowe ze sztuczną trawą (37x18m). Obok, wkomponowany w skarpę, stanie dwukondygnacyjny budynek szatniowo-socjalny. Znajdzie się również miejsce na parking.
Wycięte zostaną 93 drzewa kolidujące z inwestycją. W zamian planowane jest nasadzenie 100 nowych drzew, 300 krzewów i 300 sztuk pnączy.
Przetarg na budowę zespołu boisk sportowych wraz z budynkiem szatniowo-socjalnym przy ul. Bandurskiego/Kresowej w Szczecinie ogłosił MOSRiR. Zainteresowane firmy mają czas do 20 sierpnia na składanie ofert. Zgodnie ze wcześniejszymi zapewnieniami miasta, inwestycja powinna być gotowa pod koniec 2019 r. Jej koszt szacowany jest na 15 mln zł.
Co ze starym stadionem?
Zakończenie budowy nowego stadionu oznaczać będzie, że prawdopodobnie od 2020 r. nie będzie używany już starszy obiekt po drugiej stronie ulicy. Co się stanie z tym terenem? Może być on łakomym kąskiem dla deweloperów, choć obecnie obowiązujący miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego dopuszcza tam tylko jedną funkcję - usługi sportu.
- Sprawa jest otwarta, być może teren zostanie wystawiony na sprzedaż. Decyzje jeszcze nie zapadły – mówił nam kilka tygodni temu Dariusz Sadowski z Urzędu Miasta.
Stadion Stoczniowy, bo tak nazywany jest obiekt przy ul. Bandurskiego, zbudowano w 1972 r. Specjalnie dla reaktywowanej Stali Stocznia, która po tragicznych wydarzeniach grudnia 1970 r. (pacyfikacja protestu stoczniowców przez milicję i wojsko) wycofała się z fuzji z Arkonią (wówczas był to klub milicyjny). W latach 1998-2000 grała tutaj drugoligowa Odra (dziś byłaby to I liga). W 2008 r. stadion został przejęty na własność przez Gminę Miasto Szczecin, a administratorem został MOSRiR.
Komentarze
5