„Sama siebie nie pamiętam” porusza w sposób poetycki i artystyczny fundamentalne dziś tematy. Książka zawiera opowiadania, kartki z dziennika, wiersze oraz kolaże. „To zapis własnej obserwacji życia oraz refleksji na temat kobiecości”.
Debiut literacki Borawskiej to wgląd w chorobę i opiekę nad osobą zależną oraz pamięć: tę utraconą i tę żywą. Różne formy narracyjne oddzielają poruszane kwestie. Opowiadania, które często przybierają kształt próz poetyckich, wspomnień podkreślają podziały na to, co męskie i kobiece. Zwracają uwagę na cielesność, a przede wszystkim pamięć ciała.
Natomiast kartki z dziennika to już wielomiesięczny, fragmentaryczny zapis zmagań z Alzheimerem. Zawierają trudne przeżycia, przykre niespodzianki losu, ale i humor.
Z kolei poezja to głównie „głos Chorej”. Całość ilustrują kolaże Anny Paszkowskiej.
„To nie tylko książka o chorobie. To książka o niemocy języka, o języku kalekim”, komentuje Eliza Kącka, dr nauk humanistycznych.
Beata Zuzanna Borawska – aktywistka społeczna, feministka – od ponad dziesięciu lat jest związana z kulturą. Obecnie studiuje na Uniwersytecie Szczecińskim na kierunku studiów pisarskich.
„Borawska zapisuje życie z osobą chorującą, tracącą pamięć. Czyni to z dwóch poziomów: codzienności oraz teorii. Opowiadająca tworzy jednocześnie zapis własnej obserwacji życia oraz refleksji na temat kobiecości. Oscylowanie pomiędzy tym, co można zgłębić, a tym, co widoczne, lecz nieprzeniknione, tworzy kolaże. Tekstowe i wizualne”, pisze o książce Inga Iwasiów, szczecińska pisarka.
Premiera książki i spotkanie autorskie odbędzie się już 9 czerwca o godz. 18:00 w Teatrze Kana. Spotkanie poprowadzi dr Aleksandra Krukowska, a fragmenty książki przeczyta Olga Adamska, aktorka Teatru Polskiego.
Książka „Sama siebie nie pamiętam” ukaże się nakładem Wydawnictwa Granda, pod redakcją Elizy Kąckiej. Publikacja dofinansowana z budżetu miasta Szczecin.
Komentarze
1