Słynny witraż z gocławską syrenką i historyczna wizyta duńskiego baśniopisarza w Szczecinie – to tematy przewodnie sobotnich spotkań w najmłodszej instytucji kultury w Szczecinie. W wykładach każdy chętny może wziąć udział, wstęp jest darmowy.
O witrażu, który odzyskał dawny blask
Już w najbliższą sobotę (26 sierpnia) miłośnicy historii będą mieli wyjątkową okazję wysłuchać w Willi Lentza ciekawych wykładów. Miejski Konserwator Zabytków Michał Dębowski opowie o historii i ikonografii pięknego witrażu „Czeszącej się syreny”, który w sobotę po raz pierwszy zostanie zaprezentowany mieszkańcom po zakończeniu trwającej dwa lata renowacji.
Zagadnienia konserwatorskie przybliży natomiast Robert Rodecki, znany witrażownik, autor prac konserwatorskich przy witrażu syrenki. Początek wykładów o godz. 14:00, wstęp wolny.
Witraż „Czeszącej się syreny” we wnętrzach Willi Lentza będzie prezentowany czasowo. Gocławska syrenka docelowo ma wrócić do wyremontowanej Willi Strutza przy ul. Lipowej.
Literacko-bajkowy klimat
W sobotę Willa Lentza przygotowała jeszcze jeden wykład, tym razem skierowany do pasjonatów literatury. W ramach cyklu Ikony Kultury o godz. 15:00 Bogusława Sochańska wygłosi wykład pt. „Czego nie wiemy o Andersenie?”. Popularyzatorka dorobku artystycznego duńskiego pisarza i tłumaczka jego utworów opowie o wielu ciekawych wątkach z życia artysty, w tym o jego historycznym przyjeździe do Szczecina w 1844 roku.
Tego dnia będzie można również przyjrzeć się kolekcji Haliny Różanek dotyczącej baśniopisarza.
Partnerem wydarzenia jest Konsulat Królestwa Danii, patronem medialnym Kurier Szczeciński.
Sobotnie wykłady poprzedzi „Baśniowe Śniadanie na trawie w ogrodzie Augusta Lentza”, plenerowe wydarzenie, które przywołuje atmosferę podobnych imprez przygotowywanych pod koniec XIX wieku.
Szczegółowe informacje o wydarzeniach w Willi Lentza dostępne są na stronie https://willa-lentza.pl/ w zakładce kalendarium.
Komentarze
0