koncerty

[odwołane] KROKE na Szczecin Music Fest 2020

foto: materiały prasowe organizatorów

Zobacz na mapie
Gdzie?
Kiedy?
Wtorek, 22.12.2020
O której godzinie?
19:00
Za ile?
69 - 89 zł; bilety m.in. na bilety.fm
Opis wydarzenia
Swoją muzyką zachwycają nas już od 28 lat! Wszystko zawdzięczają swoim talentom i pracy, ale kto wie jak potoczyłaby się ich kariera, gdyby nie nazwiska w rodzaju: Steven Spielberg, Peter Gabriel, Nigel Kennedy, David Lynch... Na koncercie w Szczecinie będzie można usłyszeć przede wszystkim muzykę z najnowszego projektu zespołu, ale także utwory nawiązujące do wcześniejszych wydawnictw muzyków. KROKE już 9 czerwca na Szczecin Music Fest 2020!

 

Od początku istnienia ideą zespołu było ciągłe szukanie czegoś nowego: „Chcielibyśmy – przyznają muzycy – aby nasza muzyka była nazywana po prostu MUZYKĄ KROKE”.

KROKE (w języku jidysz: Kraków) stworzyła w 1992 roku trójka przyjaciół: Tomasz Kukurba, Jerzy Bawoł i Tomasz Lato. Jako absolwenci krakowskiej Akademii Muzycznej, ale również artyści poszukujący, nie stronili od eksperymentów z jazzem oraz muzyką współczesną. Zespół, początkowo kojarzony głównie z twórczością klezmerską, oscyluje obecnie wokół różnych gatunków. Artyści czerpią inspirację z muzyki etnicznej całego świata, zawsze jednak wzbogacają dzieła autorskimi improwizacjami. W ten sposób KROKE tworzy własny, unoszący się ponad granicami, czasem i formami styl.

KROKE to też jeden z pierwszych zespołów, który wyszedł ze swoją muzyką do publiczności. Muzyków można było spotkać na ulicach i w klubach krakowskiego Kazimierza, kiedyś żydowskiej części miasta. Grali kompozycje dla jednych całkiem nieznane, w innych zaś budzące wspomnienie świata, który dawno odszedł w zapomnienie. To właśnie tam po raz pierwszy można było usłyszeć utwory, które w 1993 roku ukazały się na pierwszej, wydanej własnym nakładem kasecie zespołu.

Do „Ariela”, w którym często koncertowało KROKE, zawitała któregoś dnia Kate Capshaw, żona Stevena Spielberga, który realizował wtedy w Krakowie film Lista Schindlera. Pewnego wieczoru na koncert zabrała męża... Reżyser szybko docenił ogromny talent KROKE i zaprosił grupę do Jerozolimy na występ podczas uroczystości Survivors Reunion, zorganizowanej dla ocalałych z listy Oskara Schindlera. Od tego niesamowitego momentu wszystko stało się głębsze… Wtedy tak naprawdę zespół się narodził. Dostaliśmy od tych ludzi – niektórzy z nich byli klezmerami – pewnego rodzaju muzyczne błogosławieństwo – wspominają dziś muzycy.

Jednak to był dopiero początek wielkiej przygody. Spielberg przesłał kasetę KROKE Peterowi Gabrielowi, który w 1997 roku zaprosił zespół do Wielkiej Brytanii na Festiwal WOMAD. Publiczność gorąco przyjęła zarówno sam koncert, jak i debiutancką płytę “Trio”. Spotkanie to zaowocowało również wspólnymi nagraniami w Real World Studios. Fragmenty nagrania zostały później wykorzystane przez Gabriela na płycie Long Walk Home stanowiącej ścieżkę dźwiękową do filmu Rabbit – Proof Fence.

W 1997 roku ukazał się drugi album zespołu – “Eden”. Tym razem tradycyjne klezmerskie motywy w połączeniu ze współczesną wrażliwością muzyczną zyskały nową, intensywniejszą barwę. Od tamtej pory KROKE coraz chętniej – ale jednocześnie bez odcinania się od tradycyjnych źródeł klezmerskich – sięgało do wzorców sefardyjskich i arabskich.

Latem 2001 roku, podczas występów w Kornwalii, doszło do pierwszego spotkania KROKE z Nigelem Kennedym. Artysta wykazał natychmiastową gotowość do współpracy, której zwieńczeniem stało się wydanie wspólnej płyty “East Meets East” w 2003 roku. KROKE otrzymało także nominację do nagrody BBC Radio 3 w kategorii „World music”, a współpraca z Nigelem Kennedym przerodziła się w serię entuzjastycznie przyjmowanych na europejskich festiwalach koncertów.

W 2004r. rozpoczęła współpracę z Edytą Geppert i Krzysztofem Herdzinem nad nowym projektem, zamykającym się w albumie “Śpiewam życie”. Krążek osiągnął ostatecznie status Złotej Płyty, a zespół koncertował równolegle w Polsce i w Niemczech z orkiestrą Sinfonia Baltica i programem KROKE – symfonicznie w aranżacjach i pod dyrekcją Bohdana Jarmołowicza.

W 2006 roku utwór “The Secrets of The Life Tree” w wykonaniu KROKE znalazł się na ścieżce dźwiękowej filmu Davida Lyncha “Inland Empire”, a rok później, w 15. rocznicę powstania zespołu, KROKE wydało swój kolejny studyjny album “Seventh Trip” – energetyczną podróż po orientalnych szlakach muzycznych. Zespół koncertował z udziałem wielu cenionych orkiestr m. in. Sinfonietta Vasteras, Orquesta Sinfonica de Burgos, AUKSO, NOSPR w Katowicach, Elbląska Orkiestra Kameralna, Archetti, Kaliska Orkiestra Symfoniczna.

Lata 2010-2012 to także współpraca koncertowa z mongolską wokalistką Urną Chahar- Tugchi, Krzysztofem Herdzinem, a także Anną Marią Jopek, która pojawiła się na nagranym z orkiestrą Sinfonietta Cracovia albumie zespołu pt. “Feelharmony” (uhonorowanego złotą płytą).

W roku 2014 została wydana płyta "Ten", która natychmiast otrzymała status złotej oraz była nominowana do nagrody muzycznej Fryderyki 2015.

Rok później powstał niecodzienny projekt. "Kabaret Śmierci” to efekt współpracy z polskim reżyserem Andrzejem Celińskim przy jego projekcie traktującym o protagonistach kultury i rozrywki w nazistowskich obozach koncentracyjnych. Jednakże nie jest to album ze ścieżką dźwiękową. Zespół przepisał muzykę w nowej aranżacji, dodał nowe utwory i nagrał całość jeszcze raz tworząc tym samym refleksyjną suitę.

Rok 2017 to przede wszystkim obchody 25-lecia istnienia zespołu, a także premiera nowego albumu "Traveller", który ukazał się w marcu. Jak mówią muzycy: Kroke od 25-ciu lat jest podróżnikiem, który nie tylko czerpie radość z wypraw, ale również wyciąga z nich naukę dla siebie i stara się nią dzielić z innymi. Zapraszamy więc do podróżowania po ćwierćwiecznym doświadczeniu muzycznych przestrzeni KROKE słuchając naszej nowej płyty "Traveller". Z okazji celebracji 25-lecia ukazał się dwupłytowy album „25 The Best Of” z najważniejszymi utworami z całego okresu działalności zespołu.

We wrześniu 2019 roku ukazała się nowej płyta zespołu „Rejwach”, zawierająca utwory skomponowane na potrzeby spektaklu teatralnego o tym samym tytule, będącego sceniczną interpretacją książki Mikołaja Grynberga. Premiera przedstawienia w reżyserii Andrzeja Krakowskiego odbyła się w październiku 2018 roku w Teatrze Żydowskim w Warszawie.

Na koncercie w Szczecinie będzie można usłyszeć przede wszystkim muzykę z najnowszego projektu zespołu, ale także utwory nawiązujące do wcześniejszych wydawnictw muzyków.


PROGRAM SZCZECIN MUSIC FEST 2020:

29 kwietnia - Richard Bona with Alfredo Rodriguez & Pedrito Martinez

12 maja – Amadou & Mariam and Blind Boys of Alabama

9 czerwca – Kroke - muzyka teatralna i filmowa

15 lipca - Scott Bradlee`s Postmodern Jukebox – Welcome to The Twenties Tour

 

Bilety: 89zł / 79 zł / 69zł

Punkty sprzedaży: empik, CIKIT Zamek

Bilety w internecie: www.bilety.fm

Informacje: http://www.szczecinmusicfest.pl/

Komentarze

Jeszcze nikt nie dodał komentarza, bądź pierwszy!

Skomentuj

Strona korzysta z plików cookie oraz przechowuje i przetwarza dane osobowe zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.
akceptuję