Ostatnie dni sierpnia to koniec teatralnych wakacji. Kolejny sezon tuż przed nami... Warto już teraz sprawdzić, co przygotowały dla nas szczecińskie teatry.

Obłoki i tożsamość

Teatr Polski na najbliższe miesiące zapowiada  dwa premierowe spektakle  w reżyserii Adama Opatowicza. Pierwszym przedstawieniem jest  „Magia obłoków”, która po raz pierwszy zostanie pokazana (przedpremierowo) 6 września. Jego tytuł   nawiązuje oczywiście do płyty  Marka Grechuty wydanej w 1974 roku i właśnie muzyka tego twórcy) oraz Jana Kantego Pawluśkiewicza) jest materią z której powstało.  Aranżacje wykorzystanych w nim utworów  stworzył Krzysztof Baranowski, a teksty to dzieło Adama „Łony” Zielińskiego.

Na scenie zobaczymy takich aktorów jak Olga Adamska, Sylwia Różycka, Piotr Bumaj i inni.

Druga inscenizacja to „Sedinum, prochy i rock'n'roll”, najnowsze dzieło szczecińskiego dramaturga  Krzysztofa Bizio. Muzyka do tego przedstawienia to kompozycje dwóch osób bardzo związanych z naszym miastem, to znaczy Piotra Banacha i... Carla Loewe. Projekcję multimedialną, która wzbogaci ten przekaz zrealizował Simon Bretherton, a jeżeli chodzi o treść sztuki to autorzy chcą włączyć się nią we wciąż aktualne rozważania na temat  tożsamości Szczecina. Bohaterów przedstawienia  łączy stara szczecińska kamienica i ona staje się miejscem, w którym krzyżuje się nowe i stare, przeszłość z przyszłością. Spotykają się ludzie z różnymi doświadczeniami i odmiennymi  historiami życiowymi.  W obsadzie tego spektaklu znalazła się m.in. nestorka szczecińskiej sceny -  Maria Bakka, a także Krzysztof Bauman, Michał Janicki, Katarzyna Bieschke i inni. Premiera: 13 października.

Pogrzebać stare

Na Wałach Chrobrego czyli Teatrze Współczesnym na nową premierę poczekamy trochę dłużej. Na 6 października Antonina Grzegorzewska przygotowuję pierwszą inscenizację sztuki „Tauryda. Apartado 679” do której stworzyła także scenografię i kostiumy. Muzyka to dzieło  Stanisława Radwana. W materiałach prasowych możemy znaleźć wypowiedź reżyserki: „Aulida jest starym światem, a Tauryda - nowym. Żeby zacząć nowe życie, trzeba pogrzebać stare. O tym jest ta sztuka. O wygasającej tęsknocie za starym światem, który za nami nie tęskni i nie odczuwa naszego braku, a także o powolnym uświadamianiu sobie, że nowa ziemia, nowa rzeczywistość jest znacznie piękniejsza. I że nas kocha.” W obsadzie niemalże same kobiety (m.in. Małgorzata Klara jako Ifigenia i Anna Januszewska w roli Rosy), a jedyną kreację męską (postać torreadora) powierzono Grzegorzowi Młudzikowi.

Kaligula i Greta Garbo

Znane są już tytuły pozostałych premier całego sezonu w tym teatrze. W listopadzie zobaczymy sztukę Michele Riml „Seks dla opornych” (reżyseria: Justyna Celeda), a w grudniu dramat „Kaligula” wyreżyserowany przez Annę Augustynowicz (będzie to koprodukcja z Teatrem im. Stefana Jaracza w Łodzi).

Znany w Szczecinie dzięki wystawieniu „Judyty”, Klemm  przygotuje spektakl na podstawie sztuki Calderona de la Barcy „Życie jest snem” (premiera: marzec 2013), natomiast miesiąc później specjalnie na Kontrapunkt, przyjedzie pewna wielka gwiazda kina. Sztuka irlandzkiego dramaturga Frank McGuinnessa, o tytule  „Greta Garbo przyjechała” to kolejna propozycja Anny  Augustynowicz.  

Warto dodać, że Teatr Współczesny aktualnie uczestniczy  w programie "Teatr Polska" ze spektaklem "Utwór o Matce i Ojczyźnie", który będzie pokazany w Chojnicach (wrzesień), Gryficach (październik), Goleniowie i Nowogardzie (listopad) oraz Świnoujściu (grudzień). Oprócz przedstawień w każdym z tych miast  będą prowadzone także warsztaty edukacyjne.

Dziadowska tradycja

Również działania o charakterze poznawczym to treść projektu, który przygotuje we wrześniu Teatr Kana. Będą to warsztaty pieśni wędrownych lirników
"Wyprawa Dziadowska" w  ramach cyklu "Wokół Tradycji 2012" (w Ośrodku Poszukiwań Twórczych w Strzelewie k. Nowogardu). Zaplanowano  cykl trzydniowych stacjonarnych zajęć, które mają stanowić  nieformalną szkołę tradycji.  Zakończy je "Wyprawa dziadowska", która ma być próbą odtworzenia w znajdujących  się w pobliżu  Strzelewa wioskach, tradycji lirników. Całość poprowadzi  doświadczony muzyk i znawca tradycji ludowej: Jacek Hałas.

Poza tym w Teatrze Kana w repertuarze wrześniowym trzy znane już spektakle – „Niewypowiedziane”, „Lailonia” oraz „Moskwa-Pietuszki”.

Współczucie  dla bohatera

22 września w Sali Prób Teatru Pleciuga po raz pierwszy zostanie pokazane przedstawienie  „A KU KU! , które wyreżyseruje pani Maria Chlebicka. Jego idea polega na zaangażowaniu najmłodszych widzów w aktywny udział w wydarzeniach rozgrywających się na scenie. Treścią przedstawienia będą m.in.  „zgadywanki co jest czym, co do czego pasuje, co do czego można schować, a także rozróżnianie podobieństw”. Zabawom będzie towarzyszyła muzyka opowiadająca o kształtach figur. Każdy więc element będzie rozpoznawalny przez sobie przyporządkowany dźwięk. Ważną częścią tego przekazu będzie  ukierunkowanie  dzieci na współczucie, identyfikację i chęć pomocy małemu bohaterowi spektaklu.