Miasto wysłało do Europejskiego Dziennika Zamówień Publicznych dokumenty potrzebne do ogłoszenia przetargu na przebudowę Szczecińskiego Domu Sportu. Wykonawca wybuduje nowy basen i większą halę sportową, która będzie spełniać współczesne wymogi licencyjne.
Rok temu zawalił się dach balkonu widowni przy 25-metrowym basenie SDS. Od tego czasu pływalnia jest wyłączona z użytku. Miasto już kilka miesięcy temu rozpoczęło przygotowania do budowy w miejscu obiektu z lat 60. nowej infrastruktury sportowej. Pozyskano na ten cel 65 mln zł z Programu Inwestycji Strategicznych.
Inwestycja będzie realizowana w formule zaprojektuj i wybuduj. Wkrótce ogłoszony zostanie przetarg na wykonawcę.
Dłuższy basen i wyższa hala
Na razie przygotowano Program Funkcjonalno-Użytkowy. Zakłada on, że w miejscu 25-metrowego basenu powstanie 30-metrowa pływalnia z lokalnym przegłębieniem. Zaplanowano też pomieszczenie ratowników, sanitariaty i magazyn.
W miejscu istniejącej hali sportowej też powstanie większy obiekt. – Hala sportowa zostanie dostosowana do współczesnych wymogów licencyjnych, będzie zatem nieco wyższa i większa niż dotychczas istniejąca. Dzięki dużej kubaturze, oprócz rozgrywek sportowych będzie można w niej organizować wydarzenia w postaci koncertów. W budynku znajdą się również dwie sale bokserskie, a także zaplecze szatniowo-socjalne. Przebudowie ulegnie również mały basen z brodzikiem – informuje Piotr Zieliński, rzecznik prasowy miasta ds. inwestycji.
Zachowają najciekawsze elementy starego obiektu
Sześćdziesiąt lat temu SDS był bardzo nowoczesną realizacją. Projekt architektoniczny przygotował architekt Marian Rąbek we współpracy z Józefem Żukowskim i Józefem Stępniem. W 1970 roku budynek otrzymał tytuł „Mistera Szczecina 25-lecia”.
Najciekawsze stare elementy obiektu zostaną wkomponowane w nowy obiekt. Chodzi o część holu wejściowego i mozaiki. Cały kompleks zostanie dostosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych. Będą też nowoczesne rozwiązania.
– W obiekcie zainstalowana zostanie technologia mająca wpływ na ograniczenie kosztów użytkowania. Technologia wody basenowej pozwoli odzyskać do 75% wód popłucznych. Ponadto wykonana zostanie instalacja odzysku ciepła z wód zrzucanych z technologii basenowej. Do budowy wykorzystane zostaną elementy spełniające aktualne normy w zakresie ograniczania utraty ciepła z budynku. Obiekt będzie nadto wyposażony w instalację fotowoltaiczną – relacjonuje Piotr Zieliński
Nadzór nad realizacją inwestycji będzie sprawować spółka Szczecińskie Inwestycje Miejskie Sp. z o.o.
Komentarze
0