I jest!! Ruszył nowy sezon teatralny w szczecińskich teatrach! Kto odszedł, kto wznowił działalność, jakie będą nowe premiery i gdzie będą najkrótsze kolejki? Nie wiesz? My już wiemy!
Coś dla dzieci
Pleciuga pokaże – na razie jeszcze nie we własnych, czterech kątach – historię najsilniejszej dziewczynki świata, która nie raz zbuntuje się przeciwko panującym zasadom, co będzie przyczyną wielu zabawnych przygód. Na premierę ,,Pippi Pończoszanki” już można się szykować, bowiem odbędzie się ona 27 września o godzinie 16.00 w dawnym Domu Marynarza.
Na wesoło
Komu obecna aura odbiera radość życia niech pędzi do Czarnego Kota Rudego na ,,Tuwima zaczarowanego”, a gdy spadną wszystkie żółte liście na Jesienną Rewię Kabaretową. Po pierwszych śniegach CKR zaprosi widzów na sztukę wg tekstów Jana Kaczmarka, współzałożyciela Kabaretu Elita. Uśmiech na twarzy nie zniknie również podczas kupowania biletów do Teatru Polskiego, bo ten położył kres kolejkom przy kasach wydłużając godziny ich otwarcia (więcej informacji na stronie www.teatrpolski.szczecin.pl). Już od października prawdopodobnie ruszy kabaretowa scena Kontrastów i będzie można weselić się przy tekstach m.in. kabaretu VIO-HA. Przy ciepłym napoju mile upłynie nam czas w barze Piwnicy przy Krypcie, w której – w każdy czwartek – będzie miało miejsce jakieś kulturalne spotkanie, np. muzyczne. Także w Teatrze Krypta nie zabraknie humoru, bowiem zagości w nim przezabawna sztuka o starszych ludziach, znana już widzom zachodniej części Europy. ,,Seksbutik” będzie do obejrzenia już w listopadzie.
,,Nie ma Mickiewicza i nie ma Miłosza…”
…ale za to jest W. Gombrowicz (kto żyw niech spieszy na premierę ,,Ślubu” w Teatrze Polskim już 8 listopada) i inni. Pod koniec lutego będzie można zobaczyć ,,melofarsę w dwóch aktach” czyli ,,Indyka” S. Mrożka, a następnie ,,Sanatorium pod klepsydrą” B. Schulza, w reżyserii R. Majora. Nie tylko TP zajmie się twórczością tego autora. Na podstawie opowiadań z cyklu ,,Sklepy cynamonowe” powstanie – jeszcze w tym roku – poetycki spektakl pt. ,,Świat wg Schulza”, który będzie można obejrzeć w Piwnicy przy Krypcie.
Magiczne wieczory pełne guseł i dusiołów nastaną na przełomie stycznia i lutego podczas ,,Sympozjum Leśmianowskiego”, na które zjadą się leśmianolodzy z całej Polski i przedstawią liczne spojrzenia na lirykę autora w trakcie swoich wykładów. W ramach tego wydarzenia odbędą się koncerty z poezją oraz zostanie pokazana kolejna część ,,Tryptyku Leśmianowskiego”.
Trochę historii i … horrory
Chyba nie ma takiej osoby w Szczecinie, która nie wie, że caryca Katarzyna II urodziła się w tym mieście, a niedługo nie będzie nikogo, kto nie będzie wiedział, że w Teatrze Polskim ta monarchini stanie się bohaterką sztuki pt. ,,Popołudnie kochanków”. Rzecz przedstawiać będzie spotkanie władczej niewiasty ze Stanisławem Augustem Poniatowskim, ostatnim polskim królem.
Widzowie o mocnych nerwach ucieszą się z wznowienia cyklu ,,Opowieści z Krypty”. Będą mogli poczuć duszę na ramieniu oglądając przywróconą ,,Draculę”.
Molier o hipochondryku
W Teatrze Współczesnym zobaczymy trzy spektakle, które będą owocem współpracy teatru szczecińskiego z łódzkim Teatrem im. Jaracza (w marcu 2009 roku premiera ,,Rowerzystów” F. Schmidta w reż. Anny Augustynowicz) czy z Teatrem Łaźnia z Krakowa. Mogliśmy już zobaczyć ,,Zatopioną katedrę”, która powstała dzięki połączeniu sił TW i PWST z Krakowa.
Dla fanów ,,Świętoszka” i nie tylko prawdziwą gratkę będzie stanowić ostatnia sztuka Moliera pt. ,,Chory z urojenia”, którą zobaczymy w styczniu. Uniwersalizm cierpienia ludzkiego obejrzymy w sztuce Jeana Racine’a pt. ,,Andromacha” w marcu, a w maju TW wystawi baśniową ,,Pierścień i różę” na podstawie tekstu W. M. Thackeraya (można będzie porównać z filmem).
Na podstawie powieści ,,Zbrodnia i kara” F. Dostojewskiego w Teatrze Krypta grany jest spektakl ,,Ja zabiłem” w reż. T. Malinowskiej - Tyszkiewicz
Zapewne bardzo rzadko będziemy mogli podziwiać aktorów, którzy opuścili mury Teatru Współczesnego (Martę Szymkiewicz, Wojciecha Brzezińskiego i Mirosława Guzowskiego), jednak serca widzów może zdobędzie nowy aktor TW czyli Michał Lewandowski.
Idzie młodość!
Mimo że liczący już parę lat, Teatr Prim można potraktować jako ,,pałający panieńskim rumieńcem”, bowiem po roku przerwy wraca na deski sceny klubu Kontrasty ze sztuką na podstawie tekstu Piotra Chrzana pt. (jakże niewinnym!) ,,Dziewczynka”. Dzięki twórczej inwencji studentki US, Ireny Naumowicz, zobaczymy monodram pt. ,,Ruda opowieść” w Piwnicy przy Krypcie.
Teatr Współczesny z kolei, w ramach projektu Nowy Wspaniały Świat, zaprezentuje sztuki młodych, polskich reżyserów, poruszających problemy dzisiejszej rzeczywistości. Pierwszą sztuką tego cyklu zostanie – wystawiona jeszcze w tym roku - ,,Życie/instrukcja obsługi” w reż. Mateusza Przyłęckiego.
Nie tylko polską, świeżą dramaturgię promować będzie TW. Obiektem zainteresowania stanie się w dniach 21.11 – 06.12.2008 roku austriacka twórczość młodych reżyserów. Niektóre sztuki zostaną zagrane w Polsce po raz pierwszy.
Komentarze
0