Graniczna kontrola fitosanitarna owoców, warzyw czy sadzonek sprowadzanych z krajów spoza Unii Europejskiej może od dziś odbywać się na terenie Portu Lotniczego Szczecin-Goleniów. Na terminalu cargo powstał w tym celu Punkt Kontroli Granicznej, obsługiwany przez pracowników Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Roślin i Nasiennictwa.

Kontrola fitosanitarna obejmuje m.in. sprawdzenie dokumentów, a także zdrowotności roślin, produktów roślinnych i przedmiotów przywożonych na teren Unii Europejskiej z krajów trzecich.

– Głównym celem działania punktu jest zapobieganie wprowadzaniu na teren Unii Europejskiej agrofagów, czyli patogenów, szkodników i chwastów obniżających plony roślin uprawnych – tłumaczy Barbara Hawrył, wojewódzka inspektor ochrony roślin i nasiennictwa.

Do tej pory takie kontrole graniczne odbywały się tylko na dwóch lotniskach w Polsce. Na wniosek wojewody Zbigniewa Boguckiego właśnie dołączył do nich Port Lotniczy Szczecin-Goleniów. Było to możliwe po potwierdzeniu przez Unię Europejską spełnienia wymogów stawianych przed takimi punktami kontroli fitosanitarnej.

– To dopiero trzeci taki punkt kontroli granicznej zlokalizowany na terenie lotniska w Polsce – pozostałe dwa znajdują się w Warszawie i Rzeszowie. Ze względu na odległość podmioty z województwa zachodniopomorskiego i zachodniej Polski często były zmuszone korzystać z kontroli na terenie Niemiec – powiedział wojewoda Zbigniew Bogucki. – Uruchomienie punktu kontroli w Porcie Lotniczym Szczecin-Goleniów to również impuls rozwojowy dla naszego regionu i samego lotniska. Zachęcamy podmioty zajmujące się obrotem roślinami, sadzonkami, owocami i warzywami, które podlegają kontroli fitosanitarnej do korzystania z punktu przy porcie Szczecin-Goleniów.

– Dziękuję panu wojewodzie i urzędowi wojewódzkiemu za wsparcie. Liczymy na to, że otwarcie punktu ożywi ruch i zaczną pojawiać się tu samoloty z towarami fitosanitarnymi. Wszystkie służby niezbędne do wykonywania odpraw teraz znajdują się na terenie lotniska, co czyni port bardziej atrakcyjnym – dodawał Maciej Dziadosz, prezes zarządu Portu Lotniczego Szczecin-Goleniów.

Waimea Cargo Terminal Airport, na terenie którego uruchomiono punkt kontroli fitosanitarnej, wybudowano w 2019 r. Była to inwestycja o wartości 30 mln zł. Dzięki niej lotnisko w Goleniowie może odprawiać nawet 10 tys. ton towarów rocznie.