Na tory wyjadą dopiero w grudniu, wraz z nowym rozkładem jazy, ale już teraz szukają dla nich imion. Dziesięć dalekobieżnych pociągów, w tym aż pięć kursujących do, z i przez Szczecin, bierze udział w internetowym plebiscycie PKP Intercity. Na ich nazwy można głosować do 25 września.
Wśród pociągów, dla których PKP szuka nazwy, znalazły się składy kursujące ze Szczecina do Zakopanego, Olsztyna oraz między Warszawą a Szczecinem, a także na trasie Katowice – Świnoujście. Każdy z pociągów otrzymał trzy propozycje, na które można głosować na facebookowym profilu PKP Intercity. Jeśli chodzi o "szczecińskie" pociągi, to ekspres relacji Warszawa Wschodnia - Szczecin może nazywać się Podkowiński, Lorentz lub Belotto, z kolei kursujący na tej samej trasie TLK może otrzymać nazwę Żelazny, Litwinowicz albo Moniuszko. Wśród propozycji dla składu pokonującego trasę Szczecin - Olsztyn znalazły się Stańczyk, Stryjeńska oraz Gierymscy, natomiast do Zakopanego pojedziemy Piłsudskim, Hallerem albo Wieniawą. Przejeżdżający przez Szczecin pociąg relacji Katowice - Świnoujście może się nazywać Pocałunek, Rytm albo Nautilus. Wszystko w rękach internautów.



Nazwy zaproponowali partnerzy tegorocznej akcji – Muzeum Narodowe w Warszawie oraz Urząd ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych. Nawiązują one do tytułów słynnych polskich dzieł malarskich i rzeźb, nazwisk znanych malarzy, zjawisk obecnych w historii sztuki oraz żołnierzy wyklętych.

- Chcielibyśmy zainspirować podróżnych do zapoznania się z twórczością takich autorów jak Aleksander Gierymski, Józef Chełmoński czy Jan Matejko. Wśród wybranych dzieł znalazły się m.in. Pomarańczarka, Bociany, Stańczyk. Być może już niedługo pojedziemy w Polskę z Pocałunkiem, Awangardą czy Rytmem. Wszystkie te dzieła i tendencje sztuki można na co dzień poznawać w gmachu Muzeum w Alejach Jerozolimskich 3 w Warszawie - mówi rzeczniczka prasowa Muzeum Narodowego w Warszawie, Marta Dziewulska.

- Nazwanie pociągów imionami bohaterów naszej Wolności to jedna z form edukacji historycznej, adresowanej głównie do młodego pokolenia. Podróż pociągiem może stać się bowiem okazją do refleksji nad przeszłością, aby wzorem bohaterów lat minionych budować teraźniejszość i myśleć o przyszłości – zachęca do udziału w plebiscycie p.o. Szefa Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Józef Kasprzyk.

Na nazwy dla nowych pociągów można głosować do 25 września. Jest to już druga edycja internetowego plebiscytu. W pierwszym głosowaniu wzięło udział blisko 50 tysięcy osób. Internauci wybrali nazwy takie jak Kortowo, Deyna, Bursztyn czy Błyskawica, które jeżdżą w obecnym rozkładzie jazdy. Pociągi z nowymi nazwami pojawią się w nowym rozkładzie jazdy 2016/17.