Bardzo charakterystyczny Gryf na elewacji przypomina, że kiedyś była to siedziba koncernu Rückfortha – potentata na rynku produkcji alkoholu. Teraz w postindustrialnym budynku przy ul. Kolumba 4 zagości sztuka. W niedzielę (20 października) otwarcie Hali Wystaw, na początek prezentacja twórczości Michała Bajsarowicza – „Initium”. Wstęp bezpłatny.

- Myśmy tu nie przyszli, myśmy tu wrócili. Przez wiele lat mieliśmy tuż obok, na Kolumba 4, studio oprawy obrazów – opowiada Mirosław Gendaj, autor i koordynator projektu.

Większa przestrzeń na większe wystawy

Wspólnie z córką prowadzi Galerię 111 przy pl. Żołnierza Polskiego 11/1. Od 18 lat prezentowana jest tam sztuka współczesna. Lokal w samym sercu miasta ma jednak swoje ograniczenia.

- Mamy tam do dyspozycji tylko 40m2 podłogi. Trudno byłoby robić w tym miejscu duże, przestrzenne wystawy, a właśnie pojawiło się zapotrzebowanie na takie. Na szczęście mogliśmy skorzystać z uprzejmości firmy Meritum, która użyczyła nam przestrzeń przy ul. Kolumba 4, którą wcześniej zajmowała szkoła tańca – opowiada Mirosław Gendaj. - To bardzo fajne miejsce, o przemysłowym charakterze, ale jednocześnie w dobrej kondycji. Zabraliśmy się do pracy i w trzy miesiące przygotowaliśmy sale wystawiennicze.

Łącznie są trzy – dwie większe i mniejsza na wystawę towarzyszącą. Przez najbliższy rok zaplanowano tam 10 wystaw. Pierwsza już w niedzielę.

Napięty harmonogram różnorodnych wystaw

Na początek będzie to wystawa rzeźb i obrazów Michała Bajsarowicza – „Initium”. - Moja sztuka to wieczne poszukiwania odpowiedzi na pytania dotyczące człowieka… Jego konstrukcji formalnej i mentalnej. Jego stanu fizycznego i psychicznej kondycji. Moja sztuka to wieczne powracanie do początku… - mówi artysta.

Otwarcie wystawy 20 października o godzinie 17. Później będzie można ją oglądać do 12 listopada, w każdy wtorek i piątek (godz. 16-18). Na wystawie towarzyszącej, w wydzielonej Sali Czarnej, prezentowane będą obrazy Bartłomieja Kownackiego.

Następna będzie bardzo obszerna prezentacja malarstwa Mikołaja Obryckiego (od 17 listopada). A później kolejne, różnorodne wystawy, poruszające także tematy bezpośrednio związane ze Szczecinem. Tak jak zaplanowana na luty wystawa „Spawacze”, której współautorem jest założyciel Hali Wystaw.

- Gdy z naszą pracownią wprowadzaliśmy się na teren stoczni, zajęliśmy budynek dawnego centrum spawalniczego. Znaleźliśmy tam masę urządzeń, narzędzi, fartuchów, okularów, masek.

Bardzo ciekawych artefaktów, które zabezpieczyliśmy, a teraz wykorzystaliśmy do stworzenia rzeźb. Zależy nam, żeby nie był to tylko projekt artystyczny, chcemy go ugryźć społecznie, aby stał się przyczynkiem do dyskusji o Stoczni Szczecińskiej – mówi Mirosław Gendaj.

Każda prezentacja dzieł artystów na Kolumba będzie od podstaw przygotowywana przez samych założycieli Hali Wystaw, którzy zawodowo zajmują się rearanżacją wnętrz pod miejsca wystawowe dla galerii sztuki z całej Polski.

Więcej informacji o nowym szczecińskim miejscu na: https://www.halawystaw.pl//