Gdzie i kiedy?
Trafostacja Sztuki
ul. Świętego Ducha 4, Szczecin
sobota, 18 maja 2019, 19:00
Za ile?
darmowe
W sobotę, 18 maja, Trafostacja Sztuki bierze udział w kolejnej edycji Nocy Muzeów. Z tej okazji przez cały dzień publiczność będzie mogła zwiedzać wystawy za darmo.

Program:

godz. 19:00: oprowadzanie

Jiří Kovanda "Planetarium"

Oprowadzanie po wystawie: Daria Grabowska

Na wystawie „Planetarium” prezentowane są prace Jiříego Kovandy, jednego z najważniejszych i najbardziej wpływowych współczesnych artystów czeskich. Działanie w TRAFO wpisuje się w linię mniej licznych, ale przez to bardziej charakterystycznych projektów autora, skupiających na monumentalnych interwencjach przestrzennych typu site-specific. W sali wystawowej byłej szczecińskiej transformatorowni artysta stworzył dominującą, a mimo to subtelną i do pewnego stopnia intymną instalację. Na galeryjnej podłodze ułożył z punktów świetlnych gwiazdozbiory Barana, Delfina, Liry i Wagi. W ten sposób dyskretnie poruszył temat konwersji związanej z przemianą byłego budynku przemysłowego w „zakład i obserwatorium sztuki współczesnej”. W koncepcję rozległej instalacji Kovandy wpisane zostały również starsze prace z lat 70. i początku lat 80. XX wieku. Dzieła prezentowane na wystawie otwierają drogę do definiowania tożsamości współczesnej sztuki czeskiej, a w szerszym kontekście – także środkowoeuropejskiej.

Jiří Kovanda brał udział w kluczowych międzynarodowych pokazach sztuki, m.in. Documenta13 w Kassel (2007), Sao Paulo Biennial (2012) czy Istanbul Biennial (2013). Jego dzieła znajdują się w kolekcjach prestiżowych instytucji, takich jak Centre Pompidou w Paryżu czy MoMA w Nowym Jorku.

godz. 20:00: oprowadzanie

Katarzyna Górna "Zagłada Ludzkości"

Oprowadzanie po wystawie: Jędrzej Wijas

Katarzyna Górna, artystka współtworząca falę polskiej sztuki krytycznej w latach 90. XX w., pokaże w Szczecinie swoje najnowsze prace. Premierowa instalacja wideo dotykać będzie tragicznego splotu: zagrożeń naturalnych i cywilizacyjnych, wynikających z ocieplenia klimatu, oraz reakcji elity finansowej świata. Obrazy wideo tworzone przez Górną zainspirowane są relacją Douglasa Rushkoffa, amerykańskiego pisarza, socjologa i teoretyka mediów, który w 2018 roku wygłosił wykład o globalnym ociepleniu dla najbogatszych ludzi świata. Szokiem dla autora była późniejsza dyskusja, podczas której uczestnicy skupili się na sposobach zabezpieczenia swojego bytu kosztem życia i zdrowia pozostałych mieszkańców planety. Pojęcia solidarności międzyludzkiej i poczucia odpowiedzialności za przyszłość globu znalazły się poza obszarem rozmowy..

Katarzyna Górna mieszka i pracuje w rodzinnej Warszawie. Tworzy wielkoformatowe, głównie czarno-białe fotografie, zazwyczaj zestawiane w przestrzenne instalacje, a także filmy. W latach 90. studiowała na warszawskiej ASP w pracowni prof. Grzegorza Kowalskiego. Twórczość artystki opiera się na kobiecym spojrzeniu na rzeczywistość społeczną. W jej dorobku artystycznym o wyraźnym rysie feministycznym łatwo zauważyć ewolucję myśli – od badania obszaru tworzenia kulturowych symboli do postawy sprecyzowanej, walczącej, postulatywnej. Górna podejmuje tematy trudne, często stanowiące społeczne tabu.

godz. 21:00: pokaz filmu

SIKSA. Stabat Mater Dolorosa

Musical o śmierci i dziewczynie

Musical oparty o płytę SIKSY "Stabat Mater Dolorosa" to performatywna realizacja marzenia o robieniu kina, gdzie zarówno marzenie jak i kino jest żuciem gumy balonowej od dawna pozbawionej smaku. Nostalgiczne zaproszenie do roztańczonej opowieści o dziewczynie, która wraca do czasów dzieciństwa, kiedy to przebierała się za różne kobiety używając do tego szafy swojej mamy i wchodziła w role po to, by zadowolić samą siebie. Ten film to narzędzie do rekonstrukcji scen szczenięcych, a także barokowe pożegnanie z brokatem i jednorożcami.

reż.: Piotr Macha + SIKSA

scenariusz: Stabat Mater Dolorosa

występują: sam zobacz

produkcja: CINŻKI DIY

Wydarzenie na FB: https://www.facebook.com/events/435951336951423/