To będzie noc wypełniona kulturą po brzegi. Nie tylko będzie można zwiedzić budynki i obejrzeć wystawy, ale wielu partnerów wydarzenia specjalnie na tę okazję przygotowuje dodatkowe atrakcje. Instytucje kultury szykują się do 17 Nocy Muzeów.
W najbliższą sobotę, 13 maja, już po raz 17. mieszkańcy Szczecina będą mieli wyjątkową okazję, by za darmo zwiedzić muzea i galerie, a także inne miejsca, które nie kojarzą się ze sztuką czy historią.
– 17 lat temu rozpoczęliśmy skromnie imprezą, która budziła nieśmiałe zaciekawienie. Później nastąpił gwałtowny rozrost, tak duży, że zaczęliśmy się martwić o warunki klimatyczne na wystawach – wspomina Lech Karwowski, dyrektor Muzeum Narodowego w Szczecinie. – To apogeum jest już chyba za nami, teraz liczba osób się unormowała. Noc Muzeów jest rodzajem spotkania towarzyskiego w centrum miasta. Ludzie chcą być w muzeach dla nastroju tego wieczoru.
Muzeum Narodowe z szeregiem ciekawych wydarzeń
Program 17. Nocy Muzeów w Szczecinie jest bardzo bogaty. Samych propozycji Muzeum Narodowego jest kilkanaście.
– 5 gmachów i blisko 25 wystaw. Próbowałem policzyć, ile czasu zajmuje obejście wszystkiego. Zapewniam, że między 18.00 a północą się to nie uda i trzeba do nas wrócić – podkreśla Daniel Źródlewski, rzecznik prasowy Muzeum Narodowego w Szczecinie. – Przygotowaliśmy również szereg wydarzeń specjalnych. To projekt Genealogia i interwencje studentów Akademii Sztuki w wystawy stałe.
W planach są również warsztaty dla dzieci, konserwatorska gra muzealna, koncert w przestrzeniach ekspozycyjnych, a w przestrzeniach gmachu przy Wałach Chrobrego będą przechadzać się postaci w barokowych strojach, z którymi będzie można zrobić sobie zdjęcia. W budynku Muzeum Tradycji Regionalnych przy ul. Staromłyńskiej 27 na odwiedzających czeka nowa wystawa „Świt Pomorza”, po której oprowadzą jej kuratorzy, oraz koncert chóru muzyki rozrywkowej Rock&Fire z DK Krzemień. Jak co roku będzie można wybić sobie także pamiątkowe monety.
Zupełnie nowe eksponaty
Z kolei Centrum Dialogu Przełomy już na placu przed wejściem do swojej siedziby zaprasza do obejrzenia wyjątkowej plenerowej wystawy „Po wielkiej wojnie”. A w środku budynku czeka sporo atrakcji dla dorosłych i dzieci.
– Specjalnie dla tych, którzy dobrze znają wystawy, dołożono kilkanaście obiektów, wyjątkowych, w tym sygnet wykonany przez jednego z więźniów w Auschwitz – zdradza Agnieszka Kuchcińska-Kurcz. – Będą też przedmioty związane z życiem codziennym. Dla dzieciaków moc atrakcji w sali edukacyjnej. Zaczynamy o 16:30 czymś nowym, po raz pierwszy rusza u nas eksperymentalny teatrzyk cieni. Jeżeli się sprawdzi, włączymy go na stałe do naszej oferty.
Wielu partnerów, debiuty i wielkie powroty
W Noc Muzeów swoje drzwi otworzy nie tylko Muzeum Narodowe, ale również inne szczecińskie instytucje kultury. To m.in. Dom Kultury 13 Muz, gdzie czekają trzy ekspozycje, w tym uwielbiana przez dzieci „Ukryta wystawa”; Trafostacja Sztuki, gdzie obecnie goszczą wystawy „Golden Drop” Horacego Muszyńskiego i „Fabryka Absolutu” Andrzeja Wasilewskiego; a także Państwowe Liceum Sztuk Plastycznych im. Constantina Brancusiego.
– Zapraszam do tego magicznego miejsca, gdzie w kamienicy Loitzów można zobaczyć przede wszystkim prace obecnych absolwentów m.in. niezwykłe linoryty, akwaforty, komiksy – wylicza Jolanta Ziontkowska z liceum plastycznego. – Będzie też można zobaczyć miejsca, w których prace są tworzone. Do zwiedzenia będą pracownie malarska i rzeźby – gdzie czekają miniwarsztaty z ceramiki. Zaplanowano też warsztat z kaligrafii.
Nie lada gratkę dla zwiedzających przygotowało Muzeum Techniki i Komunikacji – Zajezdnia Sztuki. Po kilku latach przerwy powraca parada pojazdów zabytkowych.
– Kolekcjonerzy, którzy jeżdżą z nami, dzwonili przez ostatnie 3 lata i pytali, kiedy powrót – przyznaje Jacek Ogrodniczak z Muzeum Techniki i Komunikacji. – Nowością jest motoeksperymentarium, które po raz pierwszy możemy zwiedzać podczas Nocy Muzeów.
Po raz pierwszy w obchody Noc Muzeów włącza się Kamienica w Lesie. To niezwykła przestrzeń przy ul. Pocztowej 19, w której odkryto przedwojenne płytki z mieszczącego się tu dawnej sklepu mięsnego.
– Kamienica w Lesie to kawiarnia, księgarnia i część wystawiennicza. Dla tych, którzy znają już historię odkrytych płytek, mamy coś nowego. O 22:00 po raz pierwszy pokażę dokumentację, którą otrzymałam od Michała Lewandowskiego, którego rodzice przyjechali do tego byłego sklepu mięsnego w 1948 roku. Pokażę też zdjęcia Romualda Melerowicza, który przekazał mi przepiękną płytkę z mieszkania przy Pocztowej 11 – mówi Monika Szymanik, właścicielka Kamienicy w Lesie. – Oprócz kamienic kocham literaturę dziecięcą, którą można też u nas dostać. Tak się złożyło, że wydawnictwo Natuli ze Szczecina ma premierę „Kołysanek” na motywach słowiańskich. Myślę, że wieczorem przygasimy światła i te „Kołysanki” pięknie wybrzmią – zachęca.
Wieczór ciekawie będzie też można spędzić w Zamku Książąt Pomorskich.
– Wizyta w zamku przeniesie nas w czasie do dawnego Pomorza. Z racji przypadającej 500. rocznicy śmierci księcia Bogusława X z jego historią będziemy chcieli publiczność zapoznawać – przekazuje szef wystaw artystycznych Zamku. – Dostępne będą wszystkie wystawy stałe, polecam je szczególne, bo przez trwające prace wiele obiektów było niedostępnych. Chcielibyśmy przybliżyć też sztukę i rzemiosło dawnego Pomorza. Wystawom towarzyszyć będą dodatkowe atrakcje, m.in. specjalne fotościanki bazujące na malarstwie dawnym. Otwarta będzie wieża dzwonów i sklepik muzealny z promocjami na najciekawsze publikacje.
Willa Lentza na Nocy Muzeów zadebiutowała w zeszłym roku i przyciągnęła tłumy szczecinian.
– Chociaż nie jesteśmy muzeum ani galerią sztuki, to prowadzimy działalność wystawienniczą i jesteśmy w budynku, który jest zabytkowy – przyznaje Jagoda Kimber, dyrektor Willi Lentza. – Można będzie zwiedzać całą willę, będzie 4 przewodników szczecińskich do dyspozycji. Oprócz tego co godzinę projekcja filmu o renowacji budynku, dwie wystawy, jedna stała i jedna czasowa. A w ogrodzie czekać będzie wirtualna galeria obrazów.
Mało znane muzea uniwersyteckie też zapraszają
W tym roku podczas Nocy Muzeów będzie można zwiedzić nie jedną, ale dwie propozycje Uniwersytetu Szczecińskiego.
– Muzeum Olimpizmu jest jednostką ogólnouczelnianą badawczo-dydaktyczną, pierwszą w Polsce jednostką o profilu sportowym – mówi dr hab. Jerzy Eider. – W muzeum uhonorowani są absolwenci uczelni, w tym 20 olimpijczyków, 4 paraolimpijczyków, 6 trenerów, 2 fizjoterapeutów i 1 sędzia. Są m.in. wiosła Marka Kolbowicza, oryginalny strój Patryka Dobka, w którym wywalczył medal na 800 m.
– Muzeum Geologiczne zajmuje ok. 400 m2 wystawienniczych – mówi Artur Skowronek, kierownik Centrum Dydaktyczno-Badawczego Nauk Przyrodniczych. – Nie chodzi tylko o przedstawienie stałej ekspozycji, ale chcemy zaproponować też inną ofertę edukacyjną. Będzie można przez mikroskopy specjalistyczne zobaczyć ziarnka piasku z całego świata. Oprócz tego będziemy mieli możliwość spojrzenia na preparaty petrograficzne. Zachęcam wszystkich, by spróbować i wziąć udział w warsztatach.
Niedostępne na co dzień miejsca
Podczas Nocy Muzeów będzie można też zwiedzić niedostępne na co dzień miejsca. Okręgowy Urząd Miar przy pl. Lotników 4/5 zaprasza na zwiedzanie laboratoriów pomiarowych z prezentacjami oraz możliwością wykonania pomiarów. Uczestnicy będą mogli np. sprawdzić precyzję swojego zegarka czy zmierz swoją prędkość. Przedstawiciele urzędu wyjaśnią też, czym się dokładnie zajmują i dlaczego jest to takie ważne.
W sobotę mieszkańcy będą mogli również zwiedzić zakamarki Teatru Współczesnego. Dowiedzą się, co się kryje za kurtyną, gdzie mieszkają rekwizyty, jak wygląda garderoba. Zaplanowano dwa oprowadzania, ale liczba miejsc jest mocno ograniczona. Darmowe wejściówki na hasło „Noc Muzeów” można odbierać w kasie teatru przy Wałach Chrobrego 3.
Tej nocy będzie można zajrzeć także do gabinetu prezydenta Szczecina Piotra Krzystka, w którym przewodnikiem będzie on sam. Ponadto dla zwiedzających dostępne będą: sala sesyjna Rady Miasta, sala biblioteczna, sala ślubów oraz podziemia Urzędu Miasta.
Dodatkową atrakcją Nocy Muzeów będzie inscenizacja historyczna przedstawiająca codzienne życie Wikingów, realizowana z okazji trwających jednocześnie Dni Skandynawskich.
Szczegółowy program tegorocznej Nocy Muzeów w Szczecinie jest dostępny w serwisie Muzeum Narodowego: http://bitly.pl/QApHS oraz w mediach społecznościowych: https://www.facebook.com/events/958931915289429/
Komentarze
3