Wyplatanie wianków, widowiskowa inscenizacja historyczna z elementami walki, pokazy tańców słowiańskich i obrzędów przesilenia letniego – to tylko część z atrakcji, które przygotowano dla szczecinian z okazji Nocy Kupały. Wydarzenie już w najbliższą sobotę, ale w nowej lokalizacji – nie na Zamku Książąt Pomorskich, ale na Jasnych Błoniach.

W Szczecinie celebrowanie Nocy Kupały ma wieloletnią tradycję. Przez 20 lat Drużyna Grodu Trzygłowa realizowała to wydarzenie w Zamku Książąt Pomorskich, a w 2018 roku na jednej z polan przy jeziorze Rusałka. W tym roku organizatorzy zapraszają na Jasne Błonia i Psią Polanę.

– Zmiana miejsca wynika z tego, że na Zamku planowane są prace remontowe. Zimą nie było wiadomo, czy dziedzińce będą dostępne, a nie mogliśmy zostawić szczecinian bez – dla wielu – ukochanej imprezy w roku, dlatego musieliśmy działać – mówi Igor Górewicz, organizator wydarzenia.

Wciąż bogaty program. „Widzowie nie powinni być rozczarowani”

Choć obchody Nocy Kupały odbędą się w innej lokalizacji, organizatorzy podkreślają, że nie zabraknie najważniejszych elementów wydarzenia. 

– Większość atrakcji pozostaje taka sama – zaznacza Górewicz. – Będą walki, koncerty, pokazy rzemiosła. Będzie nasza drużyna ze wszystkimi stanowiskami. Widzowie nie powinni być rozczarowani.

– Pozostajemy też wierni tradycji i po raz kolejny zapraszamy do konkursu na najpiękniejsze wianki i paradę, by je spławić. To zawsze gromadzi dużo osób. Powiedzieć, że setki, to za mało – przyznaje Górewicz.

A co wpływa na to, że wianek określa się mianem najpiękniejszego? Jak zdradza Górewicz, decyduje estetyka wykonania, ale i zamysł – z jakich ziół i kwiatów został wykonany, jaka jest ich symbolika.

– Mamy takie charakterystyczne zdjęcia z poprzednich edycji, jak z wiankami schodzimy w dół, by dojść nad wodę. I tym razem uda się tak zrobić, bo schodząc z Psiej Polany w stronę Rusałki też mamy górkę. A więc mimo innego otoczenia będzie to wyglądać podobnie – zauważa Górewicz.

Widowiskowe pokazy walk

– Największym zainteresowaniem cieszą się pokazy walk. Walczymy w sposób bezpieczny stylizacjami broni wczesnośredniowiecznej. Są miecze, szable, włócznie, topory jedno- i dwuręczne – wylicza Górewicz. – Uczestnicy walczą żywiołowo, w szczególności w tych inscenizacjach, które nie mają scenariusza i toczą się do wygranej. Wygląda to naprawdę dynamicznie. Wojownicy mają na sobie zbroje, kolczugi, hełmy. To ludzie, którzy od lat trenują, więc walki nie są chaotyczne, a odbywają się zgodnie z przyjętymi w całej Europie regułami.

Ale walki to nie jedyne atrakcje. Nie zabraknie pokazów tańców słowiańskich czy krzesania „żywego ognia”. Będzie można obejrzeć prezentacje rzemiosł dawnych, jak snycerstwo, kowalstwo czy kaletnictwo. Podczas Nocy Kupały zabrzmi też muzyka na żywo. Koncert muzyki tradycyjnej w wykonaniu Stanisława Mazurka, a zakończenie wydarzenia pojawi się zespół Daj Ognia.

– Przez całą imprezę stoi nieprzerwana kolejka do stanowiska łuczniczego. Bez względu na wiek i płeć każdy chce spróbować swoich sił – przyznaje Górewicz.

Na Noc Kupały Drużyna Grodu Trzygłowa zaprasza w najbliższą sobotę, 24 czerwca, w godz. 14:00-22:00 na Jasne Błonia i Psią Polanę. Wstęp bezpłatny.

Noc Kupały to słowiańskie święto związane z letnim przesileniem słońca obchodzone w wielu miejscach w Polsce i Europie, przypadające w najkrótszą noc w roku. W obyczaju chrześcijańskim święto przyjęło się jako Noc Świętojańska, która w zmienionej formie obchodzona jest do dziś.

Program:

14.00 przywitanie uczestników;

14.30 pokaz walk wojów z komentarzem historycznym;

15.15 pokaz tańców słowiańskich z akompaniamentem muzyki w wykonaniu Stanisława Mazurka;

16.00 pokaz obrzędów przesilenia letniego, krzesanie „żywego ognia”;

17.00 konkursy dla publiczności, m.in. „Droga Wojownika”;

18.00 koncert muzyki tradycyjnej Stanisława Mazurka;

19.00 konkurs na najpiękniejszy wianek;

19.30 parada nad Rusałkę i spławienie wianków;

20.00 inscenizacja historyczna z elementami walki;

21.00 koncert zespołu Daj Ognia

Od 14.00 do 22.00 będą działać:

– obóz historyczny;

– stanowisko łucznicze;

– gry i zabawy;

– prezentacje rzemiosł dawnych; kowalstwo, snycerstwo, tkactwo, zdobienie tkanin, ścieg igłowy, kaletnictwo, zielarstwo,dawna medycyna;

– podpłomyki;

– zbrojownia;

– warsztaty robienia motanek (tradycyjnych lalek słowiańskich);

– możliwość wicia wianków pod okiem Słowianek;

– stanowisko z książkami o Słowianach, wikingach i wczesnym średniowieczu