Trwające od 8 kwietnia I Międzynarodowe Forum Samorządowe w Szczecinie zakończyło się przed kilkoma godzinami wystąpieniem podsumowującym na sali Bogusława Zamku Książąt Pomorskich. W programie tego wydarzenia znalazły się dyskusje panelowe, wykłady, a także wycieczka po naszym mieście dla gości zza granicy i program artystyczny „Folklor Trzech Kultur”.

Jednym z głównych punktów wczorajszego dnia Forum (zorganizowanego w hotelu Radisson Blu) była konferencja prasowa podczas, której podpisane zostało porozumienie między województwem Zachodniopomorskim (reprezentowanym przez Marszałka Władysława Husejkę)i białoruskim okręgiem Mińska (którego przedstawicielem był Viktor Shchetko, zastępca Przewodniczącego Mińskiego Obwodowego Komitetu Wykonawczego). Gość z Białorusi podkreślił, że jego kraj jest obecnie bardzo interesującym regionem dla inwestorów, a niedawna wizyta ekspertów ze Stanów Zjednoczonych zakończyła się bardzo pozytywnymi konkluzjami właśnie dotyczącymi możliwości, jakie posiada ten kraj. Marszałek Husejko wyraził zadowolenie, że  nie tylko samorządowcy są uczestnikami forum (czyli praktycy) ale również biorą w nim udziałnaukowcy, którzy na pewno mogą wspomóc urzędników swoim doświadczeniem choćbyw kwestii problemów transgranicznych. Profesor Adam Szewczuk z Uniwersytetu Szczecińskiego (jeden z głównych pomysłodawców i organizatorów wydarzenia) zapowiedział, że efektem prac i dyskusji prowadzonych w ciągu tych dwóch dni będą  dwa zeszyty naukowe US (ich wydanie planowane jest na jesień tego roku).

Jedną z ciekawszych debat , które były prowadzone także w czwartek było na pewno spotkanie zatytułowane„Rola mediów w rozwoju regionalnym” moderowane przez Michaela Seidela (redaktora naczelnego niemieckiego „Nordkuriera” i Artura D.Liskowackiego (szefa „Kuriera Szczecińskiego”). Uczestniczyliw nim Volodymyr Pavliv (przewodniczący Polsko Ukraińskiego Klubu Dziennikarzy) orazLeszek Ozimek – redaktor naczelny „Gazety Goleniowskiej” i Janusz Król – redaktor naczelny pisma „Wspólnota”. Pierwszy z nich zapytany o etyczne podstawy funkcjonowania mediów w takich krajach jak Polska czy Ukraina odpowiedział, że określone ramy teoretyczne nie zawsze znajdują odzwierciedlenie w praktyce, bowiem bywa tak, że„surowość zasad jest kompensowana nieobowiązkowością kontroli ich przestrzegania”. Powiedział też o utworzonej we Lwowie szkole kształcącej młodych dziennikarzy w nowych warunkach społecznych i ekonomicznych.

9 kwietnia kiedy to Forum Samorządowe rozgrywało się w Zamku Książąt Pomorskich,bodajże najwięcej różnorodnych zdań i opinii przyniósł panel zatytułowany „Euroregiony wobec nowych wyzwań europejskich i potrzeb regionów przygranicznych Polski, Niemiec i Ukrainy”. Wśród debatujących byli m.in. Prezydent Szczecinai zarazem prezydent Euroregionu „Pomerania” - Piotr Krzystek, Prezes Konwentu Euroregionu”Sprewa-Nysa-Bóbr”- Czesław Fiedorowicz czy też Halyna Lytvyn – Dyrektor Wykonawczy Stowarzyszenia Samorządów „Euroregion Karpaty-Ukraina”, obejmującego swym działaniem przygraniczne tereny Polski, Słowacji, Rumunii, Węgier i Białorusi. Tak duży obszar przenikania się różnych interesów, to – jak powiedziała – bardzo trudne pole do porozumienia, niemniej istnieją szanse by w oparciu o doświadczenia innych regionów, także na tym terenie rozwiązywać problemy i zaspokajać najistotniejsze potrzeby społeczne. Ciekawym głosem w tej dyskusji było wystąpienie Pawła Bartnika, byłego prezydenta Euroregionu „Pomerania”, który przedstawił swój pogląd na temat aktualnych potrzeb i problemów polsko-niemieckiego pogranicza, nawiązując m.in. do wydarzeń w niedalekim Löckintz. Ocenił też pozytywnie stan współpracy pomiędzy samorządowcami z Meklemburgii i Szczecina, nadmieniając, że burmistrzowie przygranicznych miasteczek niemieckich bardzo aktywnie odpowiadają na wszelkie zaproszenia do rozmów, co nie było tak oczywiste kilkanaście lat temu.