22. maja 2008 roku obchodzić będziemy niezwykłe urodziny. Otóż sto lat wcześniej wbito w ziemię pierwszą łopatę pod budowę gmachu Muzeum Miejskiego w Szczecinie.
Ówcześni Szczecinianie zaczęli zbierać kolekcje i fundusze dla tej instytucji już od połowy XIX wieku. Również teren został przekazany przez obywatela miasta, choć Hermann Haken, nadburmistrz Szczecina, długo odrzucał oferty, aż wybrał dzisiejszą lokalizację na Wałach Chrobrego (wówczas Hakentarrasse).
Drugą postacią, której zawdzięczamy powstanie siedziby szczecińskiego muzealnictwa jest Wilhelm Meyer-Schwartau, architekt całego kompleksu tarasowego i jak samego budynku Muzeum. Wprawdzie w planach budowla miała być dwukrotnie większa, jednak zebrana suma jednego miliona i trzystu tysięcy marek starczyła tylko i aż na dzisiejszy kształt gmachu. Sam Meyer, podczas czteroletniego czasu prac budowlanych, kilkukrotnie dokonywał istotnych zmian, co zaowocowało podniesieniem walorów ekspozycyjnych wnętrz. Natomiast koncepcją rozmieszczenia i ekspozycji, zbieranych przez pół wieku eksponatów kierował dr Walter Riezler.
O tych i o wielu innych postaciach związanych z niezwykłą historią szczecińskiego muzealnictwa można się zapoznać na wystawie „Narodziny Muzeum. Sto lat temu na Wałach Chrobrego.” O jej bardzo ciekawą formę i treść zadbał zespół muzealników pod kierownictwem dr Bogdany Kozińskiej. Wernisaż odbędzie się o godzinie 16 w sobotę 17. maja w Muzeum Narodowym, Wały Chrobrego 3. Rozpocznie on Europejską Noc Muzeów.
Komentarze
0