250 milionów filmów oraz programów, 28 milionów użytkowników i nawet 500 transakcji na sekundę. To liczby obrazujące jak ogromnym wyzwaniem było stworzenie sprawnie funkcjonującego oprogramowania dla multimedialnej platformy UltraViolet. Przez ostatni rok nad jej rozwojem pracowała firma TEONITE ze szczecińskiego Technoparku Pomerania.
Filmy Paramount Pictures, Warner Brothers, Sony Pictures Entertainment, Universal Studios czy 20th Century Fox można oglądać legalnie na różnych urządzeniach w dowolnej chwili i miejscu. Platforma UltraViolet pozwala na dostęp do cyfrowych kopii filmów zakupionych wcześniej na DVD i Blu-ray. Nabywcy mają do nich dożywotnie prawo. Mogą je oglądać także na smartfonach i tabletach za pośrednictwem serwisów VOD współpracujących z platformą, Dotyczy to również filmów i programów tv zakupionych w wersji cyfrowej u partnerów UltraViolet.

Multimedialna platforma w chmurze to pomysł na sprawną dystrybucję filmów i programów dostosowaną do potrzeb dzisiejszych odbiorców. UltraViolet powstała w 2010 roku w Stanach Zjednoczonych. Dziś jej usługi dostępne są w 13 krajach, w tym m.in. w  Wielkiej Brytanii, Francji, Niemczech, Irlandii i Szwajcarii. Rozwiązanie jest wspierane przez 85 firm. Poza hollywoodzkimi gigantami są wśród nich m.in. BBC, HBO, serwisy VOD, dystrybutorzy i producenci sprzętu.

Sercem całego systemu jest usługa UltraViolet Coordinator (UVC). To nad jej nową wersją przez ostatni rok pracowała szczecińska firma TEONITE. Współpracowała z niemiecką firmą castLabs. Szczecinianie specjalizują się w tworzeniu oprogramowania działającego na dużych zbiorach danych, a ich partnerzy w rozwiązaniach dotyczących video w chmurze.


foto: TEONITE

- Połączyliśmy siły i stworzyliśmy oprogramowanie, które umożliwia sprawne działanie usług udostępnianych przez platformę oraz szybką komunikację pomiędzy dostawcami treści, dystrybutorami i sprzedawcami. Skala przedsięwzięcia była ogromna. Platforma udostępnia obecnie ponad 250 mln filmów i programów tv dla ponad 28 mln użytkowników. Ruch na niej sięga do 1.7 mln transakcji na godzinę, czyli 500 transakcji na sekundę – mówi Robert Olejnik, prezes TEONITE.

W szczecińskiej firmie pracuje ponad 20 specjalistów IT. Specjalizują się w budowaniu różnego rodzaju oprogramowania biznesowego oraz aplikacji mobilnych dla klientów z Polski, Europy oraz USA. TEONITE działa od 7 lat. Od początku jest lokatorem Technoparku Pomerania.