W tym miesiącu powinna zakończyć się aktualizacja projektu rewitalizacji placu Batorego. Jeśli uda się zapisać w budżecie odpowiednie pieniądze, to w I kwartale 2023 roku powinien zostać ogłoszony przetarg na wykonawcę prac.
Rada Osiedla Nowe Miasto stara się o przebudowę placu Batorego od 2011 roku. Termin rozpoczęcia prac był już jednak z różnych względów kilkukrotnie przesuwany. O najnowszych ustaleniach poinformował Michał Przepiera, zastępca prezydenta ds. inwestycji, w odpowiedzi na interpelację radnego Przemysława Słowika (klub Koalicji Obywatelskiej).
Nowa aranżacja placu będzie kosztować więcej niż milion złotych
„Przebudowa placu Batorego przewidziana jest w planach budżetowych na rok 2023. Po wykonaniu kompletnej dokumentacji projektowo-kosztorysowej dla zadania pn. „Rewitalizacja Placu Batorego” zostanie złożony wniosek o zwiększenie środków. Po uzyskaniu finansowania ogłoszone zostanie postępowanie o udzielenie zamówienia publicznego na wykonanie robót budowlanych. Przewidywany termin postępowania przetargowego na wybór wykonawcy robót: I kwartał 2023 roku” – napisał prezydent Przepiera.
Obecnie w budżecie miasta zapisano na ten cel kwotę ok. miliona złotych, która pochodzi z tzw. budżetu osiedlowego. Wiadomo jednak, że realizacja tego zadania będzie droższa, stąd konieczność zwiększenia środków.
Według najnowszego pomysłu na to miejsce, basen przeciwpożarowy zastąpić ma fontanna, planowane jest uporządkowanie alejek, utworzenie miejsc z grami dla dzieci i podświetlenie drzew.
Stare drzewa zostają, a do tego pojawią się nowe
Zachowane zostaną wszystkie drzewa (dopytywał o to radny Słowik), a są tam cenne okazy platanów i cisów. Wykonano specjalną ekspertyzę dendrologiczną, która potwierdziła, że nie ma konieczności żadnej wycinki. Do 22 listopada powinien być gotowy zaktualizowany projekt rewitalizacji placu.
„Jesteśmy w stałym kontakcie z projektantem i na bieżąco wnosimy uwagi oraz akceptujemy przyjęte rozwiązania. Projekt w zakresie zieleni nie tylko nie zakłada wycinek drzew, ale przewiduje nasadzenia uzupełniające 5 szt. drzew, w następujących gatunkach: cis – 1 szt., platan – 1 szt., śliwowiśnia – 3 szt.” – poinformował prezydent Przepiera.
Droższy pomysł już wcześniej trafił do śmietnika
Przypomnijmy, że pierwotnie na pl. Batorego planowane były zmiany w dużo szerszym zakresie. Poprzedni projekt zakładał budowę bardziej efektownej fontanny z wodnym tunelem, a także urządzenie czterech placów rekreacyjnych. Gdy w 2017 r. przyszło jednak do poszukiwania zainteresowanych wykonawców, okazało się, że realizacja tych planów kosztowałaby 8-9 mln zł. Magistrat uznał, że to zbyt dużo.
Pomysł uporządkowania pl. Batorego na wiele miesięcy trafił do szuflady. W 2021 r. wrócił do miejskiego budżetu, ale w mniej rozbudowanej formie. Zrezygnowano m.in. z dużych placów zabaw na rzecz przestrzeni z grami dla dzieci i młodzieży.
Plac Batorego przed wojną miał bardzo reprezentacyjny charakter. Świetnie widać to na zdjęciach z przełomu XIX i XX wieku.
fot.: Viktoriaplaz w 1931 roku / sedina.pl
Najnowsze wizualizacje:
Stare, już nieaktualne wizualizacje:
Komentarze
0